W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Kurtyka o transformacji energetycznej

23.09.2020

„Decyzje, które podejmujemy dzisiaj, będą miały ogromny wpływ na naszą gospodarkę w nadchodzących dziesięcioleciach. Polska jest zdeterminowana, aby kontynuować transformację energetyczną i redukować emisje w sposób zrównoważony” – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka podczas debaty zorganizowanej 22 września 2020 r. przez francuski Instytut Montaigne.

Minister Kurtyka o transformacji energetycznej

Podczas spotkania minister Kurtyka podkreślił, że Ministerstwo Klimatu podziela pogląd Komisji Europejskiej, że Europejski Zielony Ład stanowi jeden z głównych filarów unijnej strategii wyjścia
z kryzysu związanego z COVID-19. Jak dodał, na tle innych państw transformacja polskiej energetyki i całej gospodarki jest jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć tego typu w Unii Europejskiej.

„Polska stoi przed wyzwaniem budowy nowego systemu energetycznego w ciągu najbliższych 20 lat. A celem polityki energetycznej państwa jest bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności gospodarki, efektywności energetycznej oraz ograniczeniu wpływu sektora energetycznego na środowisko, przy optymalnym wykorzystaniu własnych zasobów energii” – podkreślił minister Michał Kurtyka.

Szef resortu klimatu zaznaczył  także, że w okresie transformacji potrzebne są odpowiednie mechanizmy wsparcia, takie jak Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, stanowiący odpowiedź na wyzwania transformacji w regionach zależnych od węgla.

„Wdrażanie strategii niskoemisyjnych daje szansę na stworzenie impulsu dla rozwoju polskiej gospodarki w okresie spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19. Kluczem w tym procesie będzie odpowiedni dobór kierunków i form wsparcia, tak aby inwestycje dostarczały jak największej wartości dodanej w szerokiej perspektywie społeczno-gospodarczej” – dodał minister Kurtyka.

Zwrócił też uwagę, że osiągnięcie celu neutralności klimatycznej jest wyzwaniem przekrojowym, które obejmuje prawie wszystkie sektory gospodarki i ważne aspekty zachowań społecznych. Nie będzie to możliwe bez stałego i skutecznego dialogu między wszystkimi podmiotami transformacji, zarówno administracją państw członkowskich, jak i instytucjami UE, a także przedsiębiorstwami i obywatelami.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}