W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Michał Kurtyka i wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans o nowym celu klimatycznym UE na 2030 r.

23.09.2020

Minister Klimatu Michał Kurtyka odbył wideokonferencję z Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej (KE) Fransem Timmermansem. Głównym tematem rozmowy była propozycja nowego celu klimatyczngo Unii Europejskiej na 2030 r., ogłoszona 16 września przez Ursulę von der Leyen, Przewodniczącą KE.

Minister Kurtyka podczas telekonferencji

– Z uwagą zapoznałem się z długo oczekiwanym wnioskiem Komisji Europejskiej, dotyczącym podniesienia poziomu ambicji UE w zakresie polityki klimatycznej. To bardzo ważny element naszych działań w kontekście długofalowego dążenia do neutralności klimatycznej. Uważam, że zwłaszcza w perspektywie trwającej pandemii COVID-19 i jej skutków gospodarczych, wniosek ten, jak i jego wpływ na państwa członkowskie, wymagają dogłębnej analizy – powiedział minister Michał Kurtyka.

Minister klimatu zwrócił uwagę, że  w przedstawionej  przez KE propozycji zabrakło odniesień do konkretnego planu działań i wymaganego wsparcia dla państw członkowskich, które mają szczególnie trudne wyzwania na drodze do neutralności klimatycznej, takich jak Polska. Nie podano informacji, w jaki sposób UE miałaby zrealizować powyższy cel i jakich konkretnie narzędzi, oprócz Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, użyć. Podkreślił też, że trudno jest przewidzieć skutki takich działań dla gospodarek i społeczeństw państw Unii Europejskiej. Niepokojący zwłaszcza jest fakt, że mogą one prowadzić do wzrostu ubóstwa energetycznego.

– W propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej  zwiększenia celu redukcji emisji do 2030 r. negatywnie odnotowujemy przede wszystkim fakt, że nie przedstawiono nam środków, mających służyć jego realizacji – dodał szef resortu klimatu.

Minister Klimatu podkreślił, że ze względu na strategiczny charakter dyskusji o podwyższeniu celu redukcyjnego na 2030 r. Polska oczekuje, że decyzja zostanie podjęta na najwyższym szczeblu Rady Europejskiej (szefów państw i rządów).

{"register":{"columns":[]}}