W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Klimatu włączy perspektywę nauk behawioralnych w projektowanie polityki publicznej dotyczącej klimatu i zrównoważonego rozwoju

13.05.2020

Minister klimatu Michał Kurtyka oraz Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak podpisali porozumienie o podjęciu wspólnych działań na rzecz włączenia nauk behawioralnych w projektowanie publicznej polityki dotyczącej klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Ekonomia behawioralna pozwala lepiej zrozumieć, jak ludzie podejmują decyzje i co wpływa na ich działania. Narzędzia te pomagają projektować konkretne rozwiązania techniczne, organizacyjne, proceduralne, graficzne, które łączą usługę publiczną z odbiorcami.

Ministerstwo klimatu planuje m.in. włączyć perspektywę nauk behawioralnych do procedury opracowania w ministerstwie oceny wpływu regulacji, np. przez badanie wpływu obciążeń poznawczych nakładanych na obywateli czy analizy formy prezentacji informacji.

Metoda badań behawioralnych będzie także wykorzystywana w diagnozie wyzwań społeczno-gospodarczych.

 

{"register":{"columns":[]}}