W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieformalna wideokonferencja Ministrów UE ds. środowiska i klimatu

14.07.2020

Ożywienie gospodarcze w kontekście transformacji energetyki i Europejskiego Zielonego Ładu to główne tematy wideokonferencji Ministrów UE ds. środowiska i klimatu, która odbywała się 13-14 lipca 2020 r. W spotkaniu wziął udział wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podczas nieformalnej wideokonferencji Ministrów UE ds. środowiska i klimatu

W trakcie konferencji podkreślono, że Europejski Zielony Ład stanowi jeden z fundamentów strategii wyjścia Unii Europejskiej z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

„Ożywienie gospodarcze powinno wzmocnić zieloną i sprawiedliwą transformację. W świetle  aktualnej trudnej sytuacji chcemy  jeszcze bardziej  inwestować w efektywność energetyczną, energię odnawialną, badania i innowacje jako siły napędowe odbudowy gospodarczej z perspektywy sektora energetycznego” - powiedział wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

„Musimy także wziąć pod uwagę różnice między wyzwaniami w poszczególnych branżach i regionach, tak aby zachować elastyczność w dostosowywaniu działań  do potrzeb zidentyfikowanych w każdym z sektorów i państw członkowskich” – dodał wiceminister.

W trakcie wideokonferencji ministrowie rozmawiali także o wykorzystaniu technologii cyfrowych dla wsparcia ochrony klimatu i środowiska.

„Polska popiera transformację cyfrową jako kluczowy element planu naprawy gospodarczej, jednak  powinna ona być przeprowadzana w taki sposób, aby była społecznie integracyjna, sprzyjała wyrównaniu różnic i przywracała równowagę na rynku. Jednocześnie musimy skorzystać z transformacji cyfrowej zgodnie z potrzebami nisko- i zeroemisyjnego przemysłu” – podkreślił podsekretarz stanu.

„Główne priorytety ożywienia gospodarczego, tj. Europejski Zielony Ład i cyfryzacja, muszą się uzupełniać” – dodał.

Na konferencji przedyskutowano również jeden z priorytetowych tematów niemieckiej prezydencji UE – projekt rozporządzenia ws. Europejskiego prawa klimatycznego w kontekście dążenia UE do neutralności klimatycznej.

Przed nieformalną videokonferencją ministrów UE ds. środowiska i klimatu wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński przeprowadził w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4) robocze konsultacje ze swoimi odpowiednikami z V4 oraz Bułgarii i Rumunii.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}