W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O przyszłości modelu ochrony środowiska leśnego

08.10.2021

„Ochrona przyrody jest naszym obowiązkiem i inwestycją w przyszłość. Stanowi kluczowy element wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej, a rola polskich leśników nie tylko w utrzymaniu, ale też w odtwarzaniu polskiej bioróżnorodności, jest trudna do przecenienia” – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji „Przyszłość modelu ochrony środowiska leśnego w kontekście komunikatu Komisji Europejskiej na temat Strategii bioróżnorodności 2030”. Wydarzenie odbyło się 8 października 2021 r. w Warszawie.

O przyszłości modelu ochrony środowiska leśnego

Szef resortu klimatu i środowiska przypomniał, że zdrowe, odporne i odpowiednio zachowane zasoby przyrodnicze są gwarantem społeczno-ekonomicznego rozwoju naszego i przyszłych pokoleń.

Wszyscy mamy tego świadomość, że działania na rzecz ochrony przyrody, zasobów naturalnych jakimi są lasy, a także ochrony klimatu to konieczność i inwestycja w nasz własny dobrostan

– poinformował.

Na poziomie krajowym cele i założenia Strategii na rzecz bioróżnorodności oraz Strategii leśnej powinny być rozpatrywane równolegle i uwzględniać szeroką perspektywę związaną ze zrównoważonym rozwojem gospodarczym Polski. Tylko takie podejście pozwoli na utrzymanie trwałych, zdrowych i odpornych lasów, gwarantujących rozwój biogospodarki – dodał.

Obecny na spotkaniu wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka zwrócił natomiast uwagę na stanowisko ministerstwa w zakresie ochrony środowiska leśnego.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Lasy Państwowe prezentują silne i wyraźne stanowisko w konsultacjach dotyczących strategii bioróżnorodności leśnej UE. Strategia nie może pomijać kluczowych dla Polski kwestii

– powiedział.

Z kolei wiceminister Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody, podkreśliła, jak istotna jest praca na rzecz zachowania bioróżnorodności biologicznej.

Globalnie i lokalnie stoimy przed ogromnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. Walka ta powinna być logiczna i merytoryczna. Nasze działania nie dają skutku tu i teraz, ale mają wpływ na  pokolenia

– powiedziała.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}