W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PIG–PIB podpisał umowę wykonawczą z firmą Ocean Floor Geophysics Inc. z Kanady na wykonanie pierwszego rejsu badawczego na Oceanie Atlantyckim

28.07.2022

W maju 2022 r., w wyniku przeprowadzonej procedury zamówienia publicznego, wybrano wykonawcę pierwszego rejsu badawczego na Oceanie Atlantyckim, którego celem jest eksploracja masywnych siarczków polimetalicznych. W rezultacie, w dniu 21 lipca 2022 r., Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB), któremu powierzona została realizacja usługi naukowo-badawczej, podpisał umowę wykonawczą z firmą Ocean Floor Geophysics Inc. (OFG) z Kanady. Zawarcie umowy z wykonawcą pierwszego rejsu stanowi zwieńczenie kilkuletniego okresu intensywnych przygotowań stanowiących krok ku intensyfikacji zaangażowania Polski w eksplorację obszarów głębokomorskich.

Badania przeprowadzone zostaną na obszarze Grzbietu Śródatlantyckiego, w którym to obszarze znajduje się koncesja objęta Umową zawartą w 2018 r. między Rządem RP reprezentowanym przez Ministra Środowiska, a Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego (MODM). Na mocy tej umowy Polsce przysługuje wyłączne prawo do prowadzenia poszukiwań siarczków polimetalicznych na obszarze 10 000 km2 w okresie 15 lat z możliwością jego wydłużenia.

W sierpniu i wrześniu br. zespół o międzynarodowym charakterze  weźmie udział w 5 tygodniowym rejsie badawczym, którego celem jest regionalna eksploracja całego obszaru objętego Umową. W skład zespołu naukowego, oprócz doświadczonych ekspertów OFG oraz specjalistów PIG-PIB i przedstawiciela Ministerstwa Klimatu i Środowiska wchodzą także badacze z polskich instytucji partnerskich tj.: Politechniki Morskiej w Szczecinie, Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy wesprą swoim doświadczeniem prowadzone prace. Dodatkowo w rejsie udział wezmą praktykanci z Tanzanii i Bangladeszu wskazani przez MODM.

W trakcie rejsu, obok realizacji kluczowych pomiarów batymetrycznych i geofizycznych, naukowcy podejmą próbę identyfikacji stref aktywności hydrotermalnej przy pomocy szerokiego spektrum sensorów analizujących właściwości (anomalie) fizyko-chemiczne wody. Uzyskane wyniki posłużą wyznaczeniu obszarów perspektywicznych dla występowania nagromadzeń siarczków masywnych, które zostaną objęte szczegółowymi badaniami w przyszłości, w tym badaniami środowiskowymi oraz poborem próbek.

Przeprowadzone prace badawcze będą pierwszą próbą odpowiedzi na pytania dotyczące lokalizacji i wielkość zasobów polimetalicznych o hydrotermalnej genezie w obrębie polskiej koncesji zlokalizowanej na Środkowym Atlantyku, a zarazem pionierskim działaniem w tym zakresie dla polskiej nauki. Realizacja planowanych prac dostarczy szeregu unikalnych danych, które stanowić będą wkład w badania nad zrozumieniem procesów zachodzących w obszarach stref spreadingu (rozrastania) się  płyt oceanicznych i stanowić będzie istotny wkład  dla rozwoju nauki w Polsce, w tym wzrostu kompetencji kadry badawczej w zakresie prowadzenia badań głębokomorskich.

Zapewnienie dostępu do polimetalicznych złóż głębokomorskich może wzmocnić w przyszłości niezależność Polski w zakresie dostępu do surowców kluczowych dla rozwoju zawansowanych technologii.

{"register":{"columns":[]}}