W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska nie popiera „Pakietu Fit for 55”. Minister Anna Moskwa stanowczo o postulatach Polski na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska

29.06.2022

- Pakiet Fit for 55 w całości nie jest dla nas możliwy do osiągnięcia. Pakiet narzuconych nam rozwiązań nie wzmacnia naszej gospodarki i społeczeństwa. Wiąże się z wykluczeniem energetycznym. System ETS w obecnym kształcie powinien być zawieszony do czasu głębokiej reformy, przynoszącej wymierne efekty – mówiła minister Anna Moskwa podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska, które zakończyło się 29 czerwca 2022 r. w Luksemburgu.

Minister Anna Moskwa podczas spotkania rady ds. środowiska w Luksemburgu

Minister Anna Moskwa na posiedzeniu Rady ds. Środowiska nie poparła szeregu niekorzystnych dla Polski i jej mieszkańców propozycji rozwiązań w sprawach środowiska i klimatu, które wynikają z dokumentów tzw. „Pakietu Fit for 55”.

Prace nad pakietem "Fit for 55", który w całości jest dla nas bardzo wymagający, trudny, a wręcz niemożliwy do osiągnięcia, trwają. Ostatnie miesiące to był ogromny wysiłek dla nas, żeby wytłumaczyć polski system ciepłownictwa, czyli ciepłownictwo systemowe, w którym mamy ponad 40 proc. społeczeństwa. To, co jest na dzisiaj osiągnieciem i ważnym elementem do podtrzymania w kolejnych pracach, to zrozumienie dla naszego ciepłownictwa i jednocześnie wykluczenie ciepłownictwa z obowiązkowych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii

– oświadczyła Minister Anna Moskwa.

Poinformowała też, że podczas Rady w formacie ministrów ds. środowiska tematem dyskusji był unijny system uprawnień do handlu emisjami. – Jest to dyskusja niezwykle dla nas istotna i najważniejsza na dziś. Widzimy światło w tunelu, możliwość wprowadzenia mechanizmu kontroli ETS. W dzisiejszym kształcie on nie działa. Istnieje minimalna szansa na reformę ETS. Postulowałam także o zawieszenie ETS, a następnie gruntowną reformę systemu – zapowiedziała polska minister.

Polskie stanowisko na unijnej Radzie ds. Środowiska było jasne i konkretne. Polska nie zgodziła się na pakietowe propozycje w zakresie:

  • objęcia systemem handlu emisjami (ETS) sektora transportu i budynków;
  • zmniejszenia liczby darmowych uprawnień dla sektora ciepłownictwa;
  • zakazu rejestracji nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r.

Minister Klimatu i Środowiska RP nie zgodziła się także na rozwiązania mogące doprowadzić do nieprzewidywalnych i gwałtowanych wzrostów cen czy też zwiększenia i pogłębienia nierówności społecznych. Polska powiedziała też „nie” postulatom wprowadzającym kary za niewypełnienie nałożonych zobowiązań do redukcji emisji i bardzo wyraźnie podkreśliła niesprawiedliwy podział tych zobowiązań, który nie uwzględnia uwarunkowań poszczególnych krajów chociażby w zakresie emisji z lasów. Polska nie poparła propozycji wprowadzenia pojazdów zeroemisyjnych w 2035 r.

Podczas obrad omawiano kwestie pakietu „Fit for 55”, w tym rewizję dyrektyw w sprawie: unijnego systemu handlu emisjami, rozporządzenia o wspólnym wysiłku redukcyjnym, LULUCF dot. możliwości pochłaniania i emisji z lasów oraz Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska nie zgodziła się dzisiaj na żadne zaostrzenie propozycji „Fit for 55”, które mogłyby negatywnie wpłynąć na naszą sytuację gospodarczą i dodatkowo obciążyć mieszkańców.

System handlu emisjami ETS

To jest dobry początek, aby rozpocząć reformę systemu, który nie funkcjonuje dobrze. Potrzebujemy w tym zakresie przewidywalnych rozwiązań. Mechanizmu stabilizacji cen uprawnień, który będzie działał automatycznie, kiedy pojawiają się ku temu okoliczności. Polska jest za tym, aby Komisja Europejska ograniczyła praktyki spekulacyjne dotyczące cen

– zaznaczyła Szefowa resortu klimatu i środowiska.

Dzięki uwagom zgłoszonym przez Polskę, Rada uwzględniła zapis zwiększający liczbę darmowych uprawnień dla sektora ciepłownictwa, co pozwoli ciepłowniom przeznaczać dostępne środki na nowe inwestycje i modernizację instalacji zamiast na zakup uprawnień w ETS.

Społeczny Fundusz Klimatyczny

Minister Anna Moskwa zaproponowała wydłużenie okresu funkcjonowania Funduszu i możliwość bezpośredniego wsparcia finansowego grup najbardziej narażonych, tak aby środki trafiały bezpośrednio do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym oraz wykluczeniem transportowym. - „Obecnie proponowany system nie jest  sprawdzony i sprawiedliwy. Nie zapewni wystarczającego wsparcia dla najbardziej potrzebujących – dodała.

Pochłanianie i emisje z lasów

Obecnie zaproponowany podział celów nie jest sprawiedliwy i nie odzwierciedla rzeczywistych możliwości państw członkowskich w zakresie pochłaniania dwutlenku węgla, czego przykładem mogą być zbyt duże rozbieżności pomiędzy wzrostami i spadkami celów krajowych dla państw członkowskich.

Należy podkreślić, że zaproponowany dla Polski cel krajowy nadmiernie obciąża Polskę, a przede wszystkim jest nierealny do osiągnięcia.

Polska nie może poprzeć podejścia ogólnego w obecnym kształcie. Polska musiałaby zalesić dodatkowe 3 mln ha (1/3 dzisiejszej powierzchni lasów w Polsce), aby spełnić wymagania Unii Europejskiej

– oświadczyła Minister Klimatu i Środowiska.

Normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r. jest dla Polski nie do przyjęcia. Zarówno rynek, jak i społeczeństwo nie jest na to gotowy. Dopóki nie będziemy mieli na rynku aut, przystępnych cenowo, społeczeństwo nie zaakceptuje takich pomysłów

– mówiła minister Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu i środowiska zaznaczyła także, że kluczową kwestią oprócz ceny nowych samochodów zeroemisyjnych jest rozwój niezbędnej infrastruktury, która miałaby zapewnić bezproblemowe użytkowanie tego typu pojazdów. W wypowiedzi podkreślono także, że data wprowadzenia unijnych wymogów jest nierealna.

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}