W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska przejmuje przewodnictwo w Konwencji Karpackiej

25.11.2020

„Starania na rzecz przystąpienia Unii Europejskiej do Konwencji oraz wzmacnianie współpracy regionalnej i lokalnej to główne priorytety polskiej prezydencji w Konwencji Karpackiej” – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas VI Posiedzenia Konferencji Stron Konwencji Karpackiej (COP6), które odbyło się 25 listopada 2020 r. Polska będzie przewodniczyć Konwencji przez kolejne trzy lata.

Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas VI Posiedzenia Konferencji Stron Konwencji Karpackiej (COP6)

Jak podkreślił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński, Karpaty zajmują istotne miejsce na mapie Europy, a co za tym idzie, odgrywają bardzo ważną rolę w kwestiach przyrodniczych, społecznych i gospodarczych Europy.

„Konwencja Karpacka to bardzo dobrze zaprojektowane ramy, które po pomyślnym wdrożeniu mogą służyć jako przykład regionalnego instrumentu zrównoważonego rozwoju, którego celem jest poprawa jakości życia, wzmocnienie lokalnych gospodarek i społeczności oraz zachowanie wartości przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego” – zauważył.

Wiceminister poinformował, że prezydencja Polski w Konwencji Karpackiej będzie dążyć do zapewnienia zrównoważonej realizacji Konwencji we wszystkich jej obszarach tematycznych.

„Uważamy, że ważne jest podkreślenie potencjału tego instrumentu w różnych obszarach, w tym w ochronie i zrównoważonym użytkowaniu jego różnorodności biologicznej i krajobrazowej, zrównoważonym leśnictwie, dziedzictwie kulturowym, rolnictwie, turystyce oraz transporcie” – wyjaśnił.

Przedstawił również dwa priorytety horyzontalne, na których skupi się Polska podczas swojego przewodnictwa w Konwencji Karpackiej.

„Przede wszystkim będziemy pracować nad przystąpieniem Unii Europejskiej do Konwencji Karpackiej. Mając na uwadze wielkość Karpat i to jak ważną częścią europejskiego dziedzictwa jest środowisko naturalne tego obszaru, UE powinna przystąpić jako strona do Konwencji Karpackiej. Poza tym Karpaty to region o znaczeniu nie tylko ekologicznym, ale także gospodarczym w skali Europy. Wspieranie jego zrównoważonego rozwoju może być bodźcem do wzrostu UE. I wreszcie, przystąpienie UE do Konwencji Karpackiej znacznie usprawniłoby jej wdrażanie na wszystkich szczeblach i zwiększyłoby potencjał współpracy regionalnej” – zaznaczył wiceminister.

Jak dodał, drugim priorytetem polskiej prezydencji w Konwencji będzie wspieranie i inspirowanie działań na poziomie regionalnym i lokalnym.

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska, podczas VI Posiedzenia Konferencji Stron  Konwencji Karpackiej podziękował rządowi Węgier za wysiłki i oddanie włożone w przewodnictwo w Konwencji Karpackiej w ciągu ostatnich 3 lat.

„Zapewniam, że będziemy korzystać z Waszych osiągnięć i kontynuować tę pracę w kolejnym okresie prezydencji” – powiedział.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}