W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-amerykańskie rozmowy o energetyce odnawialnej

19.01.2021

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska uczestniczył 19 stycznia 2020 r. w spotkaniu z przedstawicielami Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, w trakcie którego omówione zostały m.in. kwestie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Polsko-amerykańskie rozmowy o energetyce odnawialnej

Polska, podobnie jak Stany Zjednoczone, przyjęła ambitne cele w realizacji i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i jest na początku tej drogi. Zgodnie z założeniami projektu Polityki energetycznej Polski do roku 2040, moc zainstalowana w morskich projektach wiatrowych w Polsce może osiągnąć 8-11 GW w 2040 roku, a pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną uruchomione ok. 2025 roku.

Mając na uwadze podobne plany, jesteśmy otwarci na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie wymiany poglądów i doświadczeń z rozwoju farm wiatrowych na morzu, a także rozważenie wspólnych inicjatyw.  W szczególności liczymy na rozszerzenie obecności amerykańskich firm w Polsce jeśli chodzi o produkcję kluczowego elementu morskiej turbiny wiatrowej czyli generatora.- powiedział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.

Nawiązując do opracowań organizacji branżowych (np. „Analiza łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”, PSEW, PTMEW, 2018), polski przemysł ma znaczący potencjał rozwoju w kierunku zapewnienia dostaw i usług związanych z budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych. Już teraz niemal 100 polskich podmiotów dysponuje know-how potrzebnym w procesie wytwarzania elementów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych na potrzeby budowy morskich farm wiatrowych. Ponadto Polska, ze względu na swoje położenie geograficzne, ma szansę stać się hubem rozwoju technologii budowy offshore w południowej części basenu Morza Bałtyckiego.

Wykorzystując innowacyjne technologie i rozwiązania możemy stać się liderem offshore na Bałtyku. Ponadto morska energetyka wiatrowa zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej może wspomóc gospodarki po spowolnieniu wywołanym przez pandemię koronawirusa- dodał wiceminister Zyska.

W trakcie spotkania poruszone zostały również najbardziej aktualne tematy związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym kwestia zmiany definicji instalacji hybrydowej w ustawie – Prawo energetyczne, jak również perspektywy rozwoju magazynów energii i instalacji wytwarzających wodór w kontekście niedawno zaprezentowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projektu Polskiej Strategii Wodorowej.  

Pełnomocnik Rządu ds. OZE zaprezentował również stronie amerykańskiej informacje nt. przebiegu naboru wniosków do programu Mój Prąd, jak również planów na jego kontynuację w 2021 r.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}