W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-czeskie rozmowy dot. współpracy międzynarodowej

12.02.2021

Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów do 2044 r., była głównym tematem rozmów podczas spotkania wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Vladislavem Smrž - wiceministrem środowiska Republiki Czeskiej. W trakcie spotkania omówiono propozycje rozwiązań mające na celu wypracowanie dwustronnego konsensusu w zakresie działania kopalni.

Polsko-czeskie rozmowy dot. współpracy międzynarodowej

Cieszę się, że mogę dziś kontynuować nasz dialog i zapewniam, że Polska chce, aby współpraca między naszymi krajami dalej przebiegała w dobrej atmosferze. Będziemy na bieżąco analizować propozycje Strony Czeskiej dotyczące kwestii Turowa – zaznaczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Odnosząc się do propozycji strony czeskiej, wiceminister klimatu i środowiska zauważył, że - pomimo pewnych różnic w poglądach widzi konieczność prowadzenia dialogu z Czechami, a nawet możliwości rozwoju dwustronnej współpracy, chociażby w zakresie wspólnych projektów środowiskowych
w tym rejonie.

Odnosząc się do kwestii jakości powietrza wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński dodał, że Polska jest otwarta na wymianę doświadczeń i chętnie podzieli się nimi ze stroną czeską, m.in. w zakresie programu „Czyste Powietrze”.

W trakcie rozmów strona polska podtrzymała też gotowość współpracy
i wymiany informacji, zwłaszcza w odniesieniu do agendy unijnej, gdzie oba kraje mają wiele kwestii do rozstrzygnięcia w zakresie klimatu, środowiska czy energii. 

Chciałbym zapewnić, że Polska jest otwarta na dialog , w duchu wzajemnego szacunku i mając na uwadze wieloletnią, dobrą współpracę- podkreślał wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Podczas spotkania poruszono też zagadnienia dotyczące: budowy wieży widokowej na Śnieżniku, kwestii klimatycznych „fit55”, budżetu węglowego oraz czystego powietrza.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}