W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-holenderskie rozmowy o offshore, elektromobilności i polityce klimatycznej

10.12.2020

Minister Michał Kurtyka uczestniczył w rozmowie z Sigrid Kaag, minister handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej Królestwa Niderlandów. W trakcie spotkania omówione zostały kwestie: współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, programów rządowych dotyczących zrównoważonego transportu i krajowych strategii transformacji energetyczno-klimatycznej.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka

Odblokowanie pełnego potencjału morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w ścisłej współpracy z krajami regionu, będzie ważnym wkładem w transformację polskiego systemu energetycznego i realizacją celów Zielonego Ładu- powiedział minister Michał Kurtyka.

W trakcie rozmowy minister podkreślał też wagę współpracy z Holandią w zakresie wymiany doświadczeń w obszarze offshore. Rozwój energetyki wiatrowej jest dla Polski ważnym krokiem w dążeniu do realizacji celów klimatycznych. W ostatnim czasie Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promocji wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Projekt ten w najbliższym czasie obejmie wszystkie istotne dla inwestorów obszary, takie jak: system wsparcia, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, przyłączenie do sieci, obowiązki wytwórców energii elektrycznej, a także przepisy dotyczące budowy i eksploatacji czy postępowania podatkowego i administracyjnego.

Rozmowa ministra Kurtyki z minister Kaag, była też okazją do poruszenia kwestii zwiększenia puli środków unijnych na transformację transportu i wsparcie działalności państw członkowskich w tym zakresie. Poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach, wymaga zdecydowanych działań. Stąd też Polska planuje uruchomienie programów wsparcia rozwoju elektromobilności. W tym celu w okresie wakacyjnymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW przeprowadziło trzy pilotażowe programy wsparcia (Zielony samochód, eVan, Koliber) wspierające zakup pojazdów elektrycznych. Na bazie doświadczeń z ich realizacji, opracowane zostaną zasady nowych programów wsparcia, które ogłoszone zostaną na początku 2021 roku. Planuje się, że zostanie ono skierowane do przedsiębiorców, osób i jednostek samorządu terytorialnego.

Działania zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej, w szczególności w czasach kryzysu wywołanego pandemią, z jednej strony stanowią okazję do uruchomienia dużego potencjału gospodarczego poszczególnych krajów i budowania nowych sektorów gospodarki z wykorzystaniem najnowszych, przełomowych technologii, z drugiej strony niosą ze sobą szereg zagrożeń, zwłaszcza dla słabszych ekonomicznie grup społecznych. Dlatego realizując je musimy zastanowić się, jak chronić najbiedniejszych– podkreślał minister Kurtyka.

{"register":{"columns":[]}}