W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-serbskie rozmowy o transformacji energetycznej

26.01.2022

Transformacja energetyczna i potencjalne obszary polsko-serbskiej współpracy to jedne z tematów spotkania wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio z grupą parlamentarzystów z Republiki Serbii. Rozmowy odbyły się 25 stycznia 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Spotkanie wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio z grupą parlamentarzystów z Republiki Serbii

Wiceminister Piotr Dziadzio zwrócił uwagę, że oba kraje czekają fundamentalne zmiany w zakresie transformacji energetycznej. Zdaniem wiceministra istnieje silny potencjał dla przyszłej polsko-serbskiej współpracy w tym obszarze.

Dostrzegamy intensywne działania podejmowane przez Serbię w dziedzinie przejścia do niskoemisyjnego sektora energetycznego. Rozumiemy, jak wielkie jest to przedsięwzięcie, ponieważ Polska, podobnie jak Serbia, stoi obecnie w obliczu przełomowych zmian w tym obszarze, a koniecznością dla obu krajów jest zbudowanie nowego systemu energetycznego w ciągu najbliższych 20 lat

– powiedział.

Wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył, że przyjęta przez Polskę  „Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.” wprowadzi nas na ścieżkę osiągnięcia neutralności klimatycznej zgodnie z celami Porozumienia paryskiego.

Dzięki PEP2040 osiągniemy cele dekarbonizacji w sposób racjonalny i odpowiedzialny, który nie doprowadzi do nadmiernych obciążeń budżetów domowych, pogłębienia trudności w zaspokojeniu potrzeb energetycznych, osłabienia gospodarki czy degradacji przemysłu

– zauważył.

Jak dodał, Polska chce wykorzystać szanse, jakie niosą za sobą zdywersyfikowane źródła, w tym wykorzystanie: morskiej energetyki wiatrowej, zwiększenie wykorzystania technologii OZE, budowa elektrowni jądrowych oraz rozwój elektromobilności, wodoromobilności i bezemisyjnego transportu publicznego.

Realizacja PEP2040 doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także do gruntownej poprawy jakości powietrza, redukcji emisji zanieczyszczeń, a tym samym podniesienia jakości życia społeczeństwa

– dodał.

Polska zadeklarowała również wsparcie i gotowość do pogłębienia współpracy z Serbią w tym m.in. podczas procesu akcesyjnego do UE.

Polskie przedsiębiorstwa i firmy mogą zaoferować Serbii cenne wsparcie i wiedzę zdobytą w ostatnich latach, w tym w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Realizacja tej współpracy może odbywać się w ramach programu „Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz dofinansuje projekty realizowane przez polskie podmioty w kooperacji z partnerami z szeregu krajów, w tym także z Serbii

– zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}