W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznaj nasze projekty - „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”

21.02.2024

na głównym planie 3 zdjęcia zadrzewień leśnych ukazane przy słonecznej pogodzie. W prawym górnym rogu napisy. Poznaj projekt podnoszący bezpieczeństwo pożarowe polskich lasów.

Nadchodzące wielkimi krokami 20 lecie wstąpienie Polski do UE, to idealnych czas, aby przypomnieć Państwu  zrealizowane projekty. Nie ulega wątpliwości, że ostanie 20 lat to wręcz skokowy rozwój naszego kraju. Unia Europejska to rodzaj naczynia połączonego, gdzie kraje członkowskie wzajemnie korzystają na partnerstwie. Polska jest jednym z liderów w Europie, jeżeli chodzi o powierzchnię zalesienia. Blisko 30% naszego kraju stanowią lasy. Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób. Według danych statystycznych GUS z 2022 roku (publikacja materiału listopada 2023) zalesienie w naszym kraju wynosiło ponad 9,4 miliona hektarów. Wskazuje to jasno, że Polska jest olbrzymim „producentem” tlenu.

Dlatego tak istotna jest kompleksowa ochrona lasów np. przed pożarami.

Projekt pod nazwą „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów” to blisko 90 milionowy projekt (w tym dofinasowanie UE ponad 50, 5 mln zł), którego celem było znaczące podniesienie bezpieczeństwa pożarowego w Polskich lasach. Jednym z istotnych elementów wczesnego wykrywania pożarów są tak zwane dostrzegalnie, czyli wierze obserwacyjne. System ochrony przeciwpożarowej Lasów Państwowych współtworzą aktualnie 724 wieże.  9% z nich (70 szt.) stanowią obiekty nowo wybudowane. Kolejne 9% to obiekty, które zostały gruntownie zmodernizowane (68 szt.). Wszystko w ramach zrealizowanego projektu.
Na tym jednak nie koniec.

Wybrane punkty obserwacyjne wyposażono w nowoczesny sprzęt umożliwiający lokalizację i wykrywanie pożarów, np. kamery czy systemy detekcji dymu.
Dostrzegalnie to jednak tylko pierwszy element systemu ostrzegania i prognozowania zagrożeń. Wszystkie sygnały potencjalnego pożaru przesyłane są z wież do punktów alarmowo-dyspozycyjnych (tzw. PAD) znajdujących się w nadleśnictwach. PAD-y funkcjonują przede wszystkim w oparciu o monitory z obrazami z lasu oraz sieć łączności radiotelefonicznej. Odpowiadają one za przetwarzanie otrzymanych informacji w celu identyfikacji miejsca zdarzenia, kierowanie własnych sił i środków do pożaru oraz wezwanie straży pożarnej.
Lasy Państwowe utrzymują również flotę 330 lekkich samochodów pożarniczych, które łączą funkcje patrolowe z gaśniczymi. Oczywiście w przypadku większości pożarów w lasach niezbędne są działania straży pożarnej. Mimo to, w celach poprawy zdolności operacyjnych w ramach projektu zakupionych zostało 67 nowych samochodów gaśniczych. 

Materiał przygotowany w oparciu o materiały przesłane przez CKPŚ.

Więcej szczegółów

{"register":{"columns":[]}}