W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt strategiczny - Rozwój i wykorzystanie potencjału geotermalnego w Polsce

25.03.2022

Opis projektu

Zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), przyjętą przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 r. minister właściwy do spraw środowiska realizuje projekt pn. Rozwój i wykorzystanie potencjału geotermalnego w Polsce. Celem projektu jest stworzenie warunków dla promocji oraz rozwoju energetyki odnawialnej, bazującej na źródłach geotermalnych oraz wykorzystanie istniejącego potencjału geoenergetycznego zasobów geotermicznych Polski.

Zakres projektu

Projekt obejmuje realizację:

  1. 7 zadań państwowej służby geologicznej z dziedziny geotermii, które dostarczają ważnej dla rozwoju geotermii wiedzy o warunkach geologicznych i geotermalnych na obszarze Polski poprzez wykonywanie opracowań przeglądowych i baz danych,
  2. 3 zadań o tematyce geotermalnej wykonywanych przy współpracy z ekspertami z zagranicy w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego,
  3. działań promocyjnych i informacyjnych na rzecz rozwoju geotermii w Polsce, w tym poprzez przygotowanie strony internetowej poświęconej geotermii. 

Uzasadnienie realizacji projektu

Ze względu na budowę geologiczną i warunki geotermalne panujące na obszarze Polski, wody termalne mogą być szeroko wykorzystane - zarówno do celów grzewczych, w rekreacji i balneologii, jak i w rolnictwie oraz hodowli. Występują one na znacznej części Niżu Polskiego, a także w Karpatach i na ich przedgórzu oraz w Sudetach. Kontynuacja rozpoznania warunków geologicznych i geotermalnych pozwoli na dalszy efektywny rozwój geotermii, co korzystnie wpłynie na warunki klimatyczne w poszczególnych rejonach kraju, jak i pozwoli zwiększyć udział odnawianych źródeł energii (OZE) w krajowym bilansie energetycznym. Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym energii geotermalnej, ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski, a także wpisuje się w realizację zobowiązań wobec Unii Europejskiej dotyczących m.in. zmniejszenia emisji gazów do atmosfery.

Spójność z dokumentami strategicznymi

Potrzeba dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii w Polsce zapisana została w dokumentach strategicznych tj.:

  1. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) - projekt strategiczny SOR pn. Rozwój i wykorzystanie potencjału geotermalnego w Polsce,
  2. Polityka Energetyczna Polski do roku 2040 - cel szczegółowy 6. Rozwój odnawialnych źródeł energii.

Budżet projektu

28,25 mln zł

Czas trwania projektu

01.01.2017 r. – 30.06.2024 r.

{"register":{"columns":[]}}