W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego w wideokonferencji ministrów UE ds. środowiska

27.04.2021

Wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, w szczególności w kontekście zarządzania wodą, były głównym tematem wideokonferencji ministrów środowiska Unii Europejskiej w ramach portugalskiej prezydencji UE, która odbyła się 23 kwietnia 2021 r. Polskę na spotkaniu reprezentował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

MAGC rada środowiskowa

Kluczowymi celami spotkania były m.in. aktualizacja informacji na temat kluczowych skutków zmian klimatu w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań związanych z zarządzaniem wodą, a także przedstawienie studiów przypadków krajów zagrożonych suszami i niedoborem wody oraz wymiana poglądów na szczeblu ministerialnym na ten temat.

W pierwszej części spotkania dyskutowano o wyzwaniach w zakresie gospodarki wodnej w kontekście zmieniającego się klimatu.

Konieczne jest wspieranie miast i gmin w ich wysiłkach na rzecz budowy zielonej i niebieskiej infrastruktury oraz zrównoważonych systemów gospodarowania wodą deszczową, tworzących system lokalnej retencji na obszarach zlewni, który wydaje się być najskuteczniejszy w zwalczaniu powodzi i susz. Polska zapewnia wsparcie w tej dziedzinie z wykorzystaniem funduszy krajowych i unijnych

– powiedział wiceminister.

Następnie unijni ministrowie dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie dostosowania do zmian klimatu. Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński przedstawił polskie programy "Rozwój miejskich planów adaptacji dla miast z ponad 100 000 mieszkańców w Polsce”, "Miasto z klimatem" i „Moja woda”.

Program „Moja woda” odniósł sukces, a jego druga edycja rozpoczęła się w marcu 2021 roku. Pozwoli to na retencję kolejnych milionów metrów sześciennych wody rocznie w instalacjach przydomowych

– powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

Spotkanie zakończyła wymiana poglądów na temat międzynarodowego aspektu nowej unijnej Strategii Adaptacji do zmian klimatu.

Nowa strategia UE pojawia się w ważnym momencie, przed COP26 w Glasgow, gdzie adaptacja do zmiany klimatu będzie odgrywać kluczową rolę. Musimy znaleźć odpowiednią przestrzeń, aby odpowiedzieć na rosnące apele społeczności, głównie z kontynentu afrykańskiego i krajów najsłabiej rozwiniętych, aby adaptacja była odpowiednim priorytetem w globalnych negocjacjach klimatycznych

– skomentował wiceminister.

{"register":{"columns":[]}}