W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

V Konferencja Naukowa "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju"

12.10.2020

Kwestie dotyczące rozwoju technologii oraz gospodarki wodorowej to główne tematy poruszone podczas wystąpienia pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski podczas V Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Wydarzenie, zorganizowane przez Instytut Polityki Energetycznej i Politechnikę Rzeszowską im. I. Łukasiewicza odbyło się 12 października 2020 r.

V Konferencja Naukowa "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju"

Polski sektor energetyczny czekają duże zmiany. Coraz większą wagę przykładamy do racjonalnego i zrównoważonego wykorzystywania zasobów i surowców energetycznych, a prowadzona przez Unię Europejską polityka klimatyczna zakłada zwiększenie wolumenu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii- rozpoczął wystąpienie wiceminister Ireneusz Zyska.

Jak podkreślił, wodór jest nośnikiem energii, który znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a jego potencjał należy wykorzystać w trosce o bezpieczny i bardziej ekologiczny sektor przemysłu, transportu i energetyki.

Głównym atutem wodoru jest znikoma emisyjność dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń a nowoczesne technologie wodorowe powinny odegrać istotną rolę w procesie dekarbonizacji – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. OZE.

Wiceminister Ireneusz Zyska wskazał także, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera rozwój technologii wodorowych w Polsce tworzoną Strategią Wodorową, która zostanie przedstawiona do konsultacji publicznych już tej jesieni.

Naszą intencją jest, aby po konsultacjach i przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko pełen dokument został przyjęty przez Radę Ministrów wiosną przyszłego roku. Celem dokumentu jest wsparcie budowy łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych, na który według planów składać się będą 3 filary, tj. nowe instalacje produkcji wodoru z elektrolizy, używające energię pochodzącą z instalacji OZE, efektywny przesył i dystrybucja wodoru oraz wsparcie innowacyjnego wykorzystania wodoru w energetyce, transporcie i przemyśle- powiedział wiceminister Zyska.

W trakcie konferencji wiceminister Zyska odebrał w imieniu ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki prestiżową nagrodę im. I. Łukasiewicza w kat. bezpieczeństwo energetyczne, za pełnienie funkcji prezydenta Szczytu Klimatycznego COP24.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}