W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Warszawie odbył się szczyt P-TECC 2021

24.09.2021

– To były dwa bardzo owocne dni - pełne wspaniałych pomysłów i inspirujących rozmów. Niemożliwym jest dyskutować o przyszłości energetyki, nie wpisując jej w ramy wyzwań klimatycznych. Dlatego jestem bardzo dumny, że pierwsze spotkanie Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej – w nowej odsłonie - odbyło się właśnie w Warszawie – powiedział minister Michał Kurtyka, podsumowując szczyt P-TECC, który w dniach 22-23 września 2021 r. odbywał się w Warszawie

P-TECC

Gospodarzami warszawskiego szczytu P-TECC byli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm. Wydarzenie, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, odbyło się po raz trzeci.

Dwudniowa konferencja odbywała się w Praskim Centrum Koneser i wzięło w niej udział ponad 400 osób – w tym ministrowie odpowiedzialni za kwestie energetyki i klimatu oraz przedstawiciele firm z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Stanów Zjednoczonych.

Podczas szczytu potwierdziliśmy, że musimy zabezpieczyć tradycyjne źródła energii, takie jak gaz, ale również rozwijać nowe możliwości, jak atom, OZE i wodór, które będą łatwo dostępne i przystępne cenowo

– powiedział minister Michał Kurtyka.

Zgodziliśmy się, że musimy przystosowywać nasze miasta do zmian klimatu. Pomoże nam w tym rosnąca liczba elektrycznych autobusów i samochodów. Zidentyfikowaliśmy kolejne wyzwania dla naszego regionu, takie jak rozwój infrastruktury ładowania tych pojazdów. Mieliśmy też okazję przekonać się, jak łatwo można dokonać cyberataku na firmę energetyczną i zdaliśmy sobie sprawę, że musimy ściśle współpracować, aby minimalizować takie zagrożenia

– dodał.

Pierwszego dnia szczytu, który współorganizowany był przez Atlantic Council, podczas forum biznesowego odbyły się panele poświęcone m.in. roli gazu w transformacji energetyki, miastom przyszłości elektromobilności, technologiom wodorowym oraz energetyce jądrowej.

Podczas drugiego konferencji głos oddano przedstawicielom wysokiego szczebla państw Trójmorza i państw obserwatorów, a także Komisji Europejskiej. Ich rozmowy dotyczyły,  takich obszarów jak bezpieczeństwo dostaw, efektywność energetyczna czy OZE.

Na marginesie P-TECC 2021 odbyły się też liczne spotkania bilateralne.

Partnerami P-TECC były PGNiG oraz Orlen.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}