W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanowisko Polski na 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

26.09.2023

„Sprzeciwiamy się rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę. Polska jest głęboko zaniepokojona faktem, że pomimo kilku uchwał przyjętych przez Radę Gubernatorów, bezpieczeństwo globalne jest nadal zagrożone w związku z ciągłą, nielegalną i brutalną okupacją Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie przez rosyjskich agresorów” – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Wystąpienie narodowe zostało wygłoszone 26 września 2023 r. w Wiedniu.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na 67. konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Sprzeciwiamy się pełnoskalowej, rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni bezprecedensowym naruszeniem całości prawa międzynarodowego oraz kluczowych zasad bezpieczeństwa nuklearnego, ochrony i zabezpieczeń. Haniebną rosyjską politykę należy jak najostrzej potępić i podjąć odpowiednie działania, aby organizacje międzynarodowe, w tym MAEA, wykluczyły tego agresora ze swoich struktur

– powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

Jak zaznaczył wiceminister Guibourgé-Czetwertyński, sytuacja w elektrowni jądrowej Zaporoże staje się coraz poważniejsza w związku ze zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce, co znacznie ogranicza możliwości chłodzenia elektrowni.

Wiceminister klimatu i środowiska zwrócił uwagę, że Rząd RP uważa energię jądrową za cenne źródło energii oraz za główną technologię przemysłową, wnoszącą znaczący wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi i rozwój społeczno-gospodarczy.

Te zalety energetyki jądrowej znajdują odzwierciedlenie w Programie polskiej energetyki jądrowej jako główna przesłanka wprowadzenia energetyki jądrowej do polskiego miksu energetycznego i długoterminowej polityki energetycznej państwa. Plan działania przewiduje, że do 2043 roku zostaną oddane do użytku dwie elektrownie jądrowe o mocy 6–9 GWe

– wyjaśnił.

W Polsce obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania technologiami SMR wśród prywatnych przedsiębiorców energochłonnych. Te inicjatywy stanowią uzupełnienie dla programu rządowego i przyczynią się do zmniejszenia emisji w polskim systemie elektroenergetycznym

– dodał.

Wiceminister podkreślił również, że niedawny proces rozmieszczania rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej na białoruskim terytorium znacząco zwiększa ryzyko eskalacji i negatywnie wpływa zarówno na środowisko globalne, jak i regionalne. Polska stanowczo sprzeciwia się takim działaniom.

Na marginesie 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński odbył spotkania bilateralne m.in. z Ukrainą, Kanadą i Francją.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}