W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na seminarium z przedstawicielami Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

20.04.2023

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zorganizowanym przez Ambasadę RP w Londynie. Spotkanie odbyło się 20 kwietnia 2023 r. w siedzibie EBOR w Londynie. W prezentacji i dyskusji uczestniczyli Wiceprezes EBOR Mark Bowman, członkowie Rady Dyrektorów EBOR oraz Piotr Wilczek, Ambasador RP w Londynie. Głównym tematem spotkania było omówienie kierunków transformacji energetycznej w Polsce oraz jej finansowania.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na seminarium z przedstawicielami Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

Polska strategia zawiera nowy, czwarty filar - suwerenność energetyczną. Strategia zakłada m.in. zmniejszoną rolę gazu, opieranie bezpieczeństwa energetycznego na istniejących mocach, przyspieszony rozwój OZE (przy zapewnieniu stabilnych dostaw energii), a także rozwój infrastruktury sieciowej i magazynowej, w tym zaangażowanie prosumentów. Minister omawiał rozwój alternatywnych źródeł energii  np. wodoru i biometanu.

Przedstawiając informację na temat założeń i priorytetów transformacji klimatyczno-energetycznej w Polsce, wiceszef resortu wyraził nadzieję,  że będzie ona pomocna w opracowaniu nowej 5-letniej strategii EBOR.

Minister zaznaczył szczególną rolę inwestycji infrastrukturalnych w Polsce dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu, m.in. pływający terminal w Gdańsku. Jako kluczowe obszary, które powinny zostać objęte wsparciem EBOR ze względu na spodziewany dynamiczny rozwój OZE wiceminister Guibourgé-Czetwertyński uznał rozwój sieci elektroenergetycznej, wsparcie technologii zero-emisyjnych, w tym technologii jądrowych, a także zapewnienie instrumentów finansowych wspierających tworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie w regionach górniczych.

Przeprowadzenie transformacji energetycznej w sposób odpowiedzialny i zrównoważony wymaga współpracy z regionami szczególnie narażonymi na zmiany zatrudnienia. W tych regionach, musimy stworzyć atrakcyjne miejsca pracy w różnych sektorach, które utrzymają gospodarkę na ścieżce dynamicznego rozwoju. Z tego powodu ważne będzie zaangażowanie EBOR w inwestycje tworzące miejsca pracy w regionach górniczych

– podkreślał wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na pytanie przedstawicieli banku o ważniejsze obszary współpracy pomiędzy Polską, a EBOR.

…………………………………

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uczestniczy w finansowaniu sektora prywatnego w państwach, który kształtuje zrównoważone i odpowiedzialne społeczeństwo. Inwestycje EBOR obejmują wiele branż, a zwłaszcza: energetykę, bankowość i infrastrukturę, a także przetwórstwo i usługi oraz agrobiznes. Głównym obszarem gospodarki finansowanym przez EBOR są  przedsiębiorstwa świadczące usługi i produkujące towary przyczyniające się do poprawy środowiska naturalnego.

{"register":{"columns":[]}}