W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o implementacji Europejskiego Zielonego Ładu

17.02.2021

W trakcie zorganizowanej przez Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej debaty „Green Deal in Poland: Framework, Roadmap and Chances” wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński mówił o realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu w Polsce. W spotkaniu online, które odbyło się 17 lutego 2021 r., uczestniczyło około 70 osób, w tym prezesi niemieckich firm i przedsiębiorcy.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o implementacji Europejskiego Zielonego Ładu

Transformacja energetyczno-klimatyczna w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu, której osią jest Europejski Zielony Ład, to jedno z kluczowych narzędzi poprawy sytuacji gospodarczej spowodowanej pandemią COVID‑19. W trakcie jej wdrażania, liczymy na współpracę z ważnym partnerem handlowym, jakim są dla Polski Niemcy- powiedział podczas spotkania wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Transformacja energetyczna jest priorytetem Rządu RP. Polska planuje wspierać nowoczesne i innowacyjne projekty, które przyspieszają wzrost gospodarczy, a inwestycje w zieloną gospodarkę stanowią doskonałą okazję do technologicznego przełomu polskiej gospodarki i poprawy jej konkurencyjności.  

Podstawę realizacji zielonej transformacji stanowi, przyjęta przez Rząd RP na początku lutego br., Polityka Energetyczna Polski do roku 2040, zgodnie z którą w ciągu dekady co trzecia MWh wyprodukowanej energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. W tym celu Polska będzie musiała włączyć do swojego miksu energetycznego dostępne technologie: jądrowe, offshore, wodorowe, jak i związane z energią pochodzącą z wiatru czy słońca. Ze względu na potencjał Morza Bałtyckiego, znaczący udział w miksie energetycznym odegra energia pochodząca z offshore. Mając to na uwadze, Polska zainicjowała wspólny projekt wykorzystania potencjału energii Morza Bałtyckiego. 30 września 2020 roku wraz z Komisją Europejską i ministrami z siedmiu krajów nadbałtyckich, w tym Niemiec podpisano Deklarację morskiej energii wiatrowej na Morzu Bałtyckim, inaugurując tym samym ścisłą współpracę między krajami naszego regionu.

{"register":{"columns":[]}}