W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o sprawiedliwej transformacji i Europejskim Zielonym Ładzie

14.10.2020

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w organizowanej przez portal Carbon Pulse konferencji Carbon Forward.

Minister A. Guibourge-Czetwertyński podczas konferencji Carbon Forward

Odbywająca się w dniach 14-15 października wideokonferencja to piąta edycja wydarzenia. W tym roku jej tematem przewodnim jest Europejski Zielony Ład. Pierwszy dzień poświęcony został zagadnieniom związanym z ETS, a drugi zrównoważonemu rozwojowi.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński zabrał głos w panelu „Europejski Zielony Ład”, otwierającym konferencję. Przedstawił w nim polski punkt widzenia na transformację energetyczną oraz sytuację,  w jakiej znajduje się nasz kraj.

"Realizacja Zielonego Ładu i osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga bardzo konkretnych działań i inwestycji. Nie możemy mówić o zwiększeniu celu redukcyjnego UE bez zaproponowania planu działania na rzecz jego realizacji i wsparcia finansowego, które pozwoliłoby każdemu państwu członkowskiemu na transformację. Jeśli chcemy realizować ten cel w duchu sprawiedliwej transformacji, nikt nie powinien być pozostawiony w tyle. Sytuacja gospodarcza państw członkowskich jest bardzo zróżnicowana, a kosztów unijnych reform nie mogą ponosić najbiedniejsze regiony i obywatele" powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński. "Zdajemy sobie sprawę, że reformy te dają szansę na pobudzenie rozwoju gospodarki. Musimy z niego skorzystać, ale należy też ograniczyć zagrożenia, takie jak wzrost ubóstwa energetycznego i utrata miejsc pracy. Regiony o największych potrzebach transformacyjnych nie mogą płacić wyższej ceny niż te, które mają znacznie krótszą drogę do osiągnięcia neutralnej dla klimatu gospodarki" – dodał.

W panelu głos zabrali też Przedstawiciel Komisji Europejskiej i Dyrekcji Generalnej ds. Działań w dziedzinie Klimatu Hans Bergman, Christian Egenhofer z Centre for European Policy Studies oraz Suzana Carp z Bellona Foundation.

{"register":{"columns":[]}}