W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas debaty Polityki Insight

09.12.2020

„Ku neutralności klimatycznej: jak wesprzeć transformację energetyki i regionów górniczych" to temat debaty zorganizowanej przez redakcję Polityki Insight. Oprócz wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego udział w niej wzięli przedstawiciele podmiotów odpowiedzialnych za tematy związane z energetyką i ochroną klimatu w Polsce.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński

Dyskusja toczyła się wokół pytań m.in.: jak przyspieszyć przechodzenie z węgla na OZE?; czy energetyka wielkoskalowa potrzebuje nowego systemu wsparcia?; jak powinien wyglądać proces wydzielenia aktywów węglowych z firm energetycznych?; oraz jak przyspieszyć transformację regionów zależnych od paliw kopalnych i ułatwić inwestycje w OZE na terenach pogórniczych?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska reprezentował podsekretarz stanu Adam Guibourgé-Czetwertyński. – W Brukseli jest zrozumienie dla skali wyzwań, jakie stoją przed Polską. Dla transformacji, która musi być przeprowadzona szybko, ale też odpowiedzialnie i racjonalnie. Umożliwiając przy tym wzrost gospodarczy, zapewniając miejsca pracy i stałe dostawy prądu w rozsądnych cenach – powiedział wiceminister.

– Kierunek, który Ministerstwo Klimatu i Środowiska określiło w naszej propozycji polityki energetycznej (PEP2040), został dobrze odebrany w Komisji Europejskiej, jako znak woli politycznej, aby zmodernizować naszą energetykę. Jeśli będziemy podążać tą drogą i przedstawimy racjonalne argumenty dlaczego potrzebujemy takich systemów wsparcia dla rozwoju danych elementów, jestem pewny, że znajdziemy zrozumienie – mówił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

W dyskusji głos zabrali również Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Artur Lorkowski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotr Woźny, prezes zarządu Zespołu Elektrowni „Pątnów Adamów Konin” oraz Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

{"register":{"columns":[]}}