W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Dziadzio na spotkaniu ministrów środowiska V4+4

03.12.2021

Ochrona bioróżnorodności to główny temat spotkania ministrów środowiska państw Grupy Wyszehradzkiej w formacie powiększonym o Bułgarię, Chorwację, Rumunię, Słowenię. W wydarzeniu, które odbyło się 2 grudnia 2021 r. w Budapeszcie, uczestniczył wiceminister Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Wiceminister Dziadzio na spotkaniu ministrów środowiska V4+4

Przedstawiciele zaproszonych krajów zadeklarowali chęć podejmowania spójnych działań, co ich zdaniem, pozwoli na wzmocnienie ich głosu na forach międzynarodowych.  

„Rozmowy w Budapeszcie na temat wyzwań i doświadczeń związanych z unijną strategią ochrony bioróżnorodności do 2030 r. oraz przyjęciem i wdrożeniem globalnych ram różnorodności biologicznej na okres po 2020 r., w tym dot. zarządzania siecią Natura 2000, przyczyniły się do jeszcze lepszego poznania naszych indywidualnych perspektyw i będą stanowić doskonałą płaszczyznę pogłębienia współpracy” – powiedział wiceminister Piotr Dziadzio.

„My, kraje V4+, możemy pochwalić się wyjątkowym bogactwem przyrodniczym, unikalnym w skali Europy. Łączą nas także podobne uwarunkowania historyczno-gospodarcze” – zaznaczył.

Gospodarz spotkania – minister Nagy – zwrócił uwagę, że jesteśmy na dobrej drodze do skutecznego wdrażania ambitnych celów unijnej strategii ochrony bioróżnorodności. Dodał, że te działania muszą być podjęte już teraz, aby zadbać o zachowanie zasobów przyrodniczych, które w zastraszającym tempie się wyczerpują i zanikają.

Format V4+ jest sprawdzonym sposobem uzgadniania stanowisk nowych krajów UE, także w ochronie środowiska i klimatu. Właśnie dlatego Polska zaproponowała, aby współpracę w tym obszarze, przenieść także na poziom ekspercki, co sprzyjać będzie pogłębieniu refleksji i pozwoli na operacjonalizację zaproponowanych rozwiązań. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}