W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Dziadzio o odkryciu unikatowych skamieniałości na Mazowszu

13.12.2021

Doskonale zachowane ślady dinozaurów zostały odkryte w kopalni odkrywkowej w Borkowicach w powiecie przysuskim na Mazowszu przez zespół polskich naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Uniwersytetu w Uppsali. W konferencji prasowej prezentującej to znalezisko, która odbyła się 13 grudnia 2021 r. w Warszawie, wziął udział wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, Piotr Dziadzio.

Wiceminister Piotr Dziadzio o odkryciu unikatowych skamieniałości na Mazowszu

 Odkrycie przez polskich naukowców nowych śladów dinozaurów ma ogromne znaczenie dla badań nad historią geologiczną naszego kraju. To najlepiej zachowane tropy z opisanych dotychczas w Polsce, dorównujące jakością najlepszym znanym okazom z Grenlandii, Ameryki Północnej, Afryki Południowej czy Chin

– powiedział wiceminister Piotr Dziadzio, który zlecił i wspierał badania wykonywane w tym zakresie.

To kolejne, ważne dla nauki odkrycie polskich geologów, a jednocześnie szansa na rozwój gospodarczy regionu oraz zwiększenie lokalnej atrakcyjności inwestycyjnej. Obecnie ważne jest zabezpieczenie cennego znaleziska dla zachowania potencjału zarówno naukowego, jak i turystycznego tego miejsca

– dodał Główny Geolog Kraju.

Kolejny raz udowodniono, że nauka i elementy badawcze są potrzebne i odgrywają istotną rolę w polskiej geologii

– zwrócił uwagę.

Odkrycia tropów dinozaurów sprzed około 200 milionów lat dokonał w lipcu, wrześniu i październiku 2021 roku zespół polskich naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego i Uniwersytetu w Uppsali podczas realizacji zadania Państwowej Służby Geologicznej zleconego przez Głównego Geologa Kraju pt. „Koncepcja ochrony i ekspozycji stanowisk ze śladami dinozaurów na terenie planowanego geoparku Dolina Kamiennej, województwo świętokrzyskie”. Prace finansowane były przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz grant naukowy Swedish Research Council.

Liczba, a przede wszystkim jakość tropów przekracza wszystkie odkryte do tej pory ślady dinozaurów w Polsce. Znalezisko wskazuje na złożony zespół faunistyczny dinozaurów zamieszkujący ten obszar około 200 milionów lat temu, w okresie jury. Największe dotychczas zarejestrowane w Borkowicach ślady dinozaurów drapieżnych osiągają prawie 40 cm długości. Tropom towarzyszą także liczne odlewy kości dinozaurów.

Naukowcy wykonali dokumentację (fotografie i skany 3D) śladów i poddali je szczegółowej analizie. Dzięki doskonałemu stanowi zachowania naturalnych odlewów tropów możliwe będzie teraz odtworzenie z dużą dokładnością niektórych cech anatomicznych dinozaurów. Odkrycie to pozwoli także na lepsze rozpoznanie ważnego, wczesnojurajskiego etapu ewolucji dinozaurów.

W Polsce odkryto do tej pory wiele stanowisk i tropów dinozaurów, jednak od dłuższego czasu wydawało się, nie ma już większych szans na nowe spektakularne odkrycia pozostałości po jurajskich gadach. Odkrycie z Borkowic zmienia to przekonanie.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}