W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Edward Siarka i minister Ionut Sorin Banciu z Rumunii rozmawiali o polityce leśnej UE

26.04.2023

26 kwietnia 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka spotkał się podczas wideokonferencji z Ionut Sorin Banciu, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, Wód i Lasów Rumunii odpowiedzialnym za kwestie międzynarodowe.

Wiceminister Edward Siarka podczas konferencji z Ionut Sorin Banciu, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, Wód i Lasów Rumunii.

Jednym z tematów rozmowy była rewizja rozporządzenia dotyczącego unijnych celów pochłaniania dwutlenku węgla przez grunty i lasy.

W naszej opinii zaproponowane cele są zbyt wygórowane, niemożliwe do osiągnięcia. Nie uwzględniają starzejącej się struktury wiekowej polskich i europejskich lasów, co w największym stopniu wpływa na możliwość pochłaniania CO2

- powiedział wiceminister Edward Siarka.

Podczas wideokonferencji ministrowie omówili także kwestie: przygotowania do wdrożenia nowego rozporządzenia dotyczącego przeciwdziałania wylesianiu i degradacji lasów, przyszłości funkcjonowania Stałego Komitetu ds. Leśnictwa oraz przyszłej inicjatywy legislacyjnej Komisji Europejskiej odnośnie monitorowania lasów. Dyskutowali także nad projektem zmian w traktatach europejskich dotyczących m.in. przeniesienia leśnictwa z wyłącznych kompetencji krajowych do kompetencji wspólnych, dzielonych przez wszystkie państwa członkowskie UE.

- Bardzo doceniam prowadzenie monitoringu lasów, jednakże trudno jest sobie wyobrazić unijne ramy dla krajowych, długoterminowych planów dla leśnictwa, ingerujące w wypracowane na przestrzeni
lat metody prowadzenia gospodarki leśnej, która doskonale dostosowana jest do specyfiki danego obszaru - podkreślił wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Naszym zdaniem to państwa członkowskie powinny mieć wyłączne kompetencje do podejmowania decyzji w leśnictwie. Centralizacja wprowadzania rozwiązań w tym zakresie może przynieść więcej szkody niż pożytku dla przyrody i gospodarki

- dodał.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}