W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na Forum UN Global Compact Making Global Goals Local Business

26.03.2021

Koszty transformacji energetycznej, w tym konieczność dostosowania rynku pracy, przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu, rola organizacji międzynarodowych, to część tematów poruszonych podczas wirtualnego forum UN Global Compact Making Global Goals Local Business. W wydarzeniu, które odbyło się 25 marca 2021 r., wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na Forum UN Global Compact Making Global Goals Local Business

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił znaczenie transformacji w odniesieniu do rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy. Sprawiedliwa transformacja nie pozwala nam zapomnieć o społeczeństwie, w tym górnikach zatrudnionych w sektorze wydobywczym paliw kopalnych.  W tym celu polski rząd opracowany specjalny program  oferujący wsparcie dla tego sektora, jak i sektorów powiązanych jak np. dla transportu.  W procesie transformacji wspierane są nowe produkty, nowe technologie sprzyjające zaangażowaniu w zieloną gospodarkę.   Zapewnione jest holistyczne podejście, zwracające uwagę na cele środowiskowe, rozwój biznesu, wykorzystanie nauki.

Koszty transformacji dla państw członkowskich, takich jak Polska, będą bardzo duże i wymagające. Szacuje się, że w sektorze wytwarzania energii elektrycznej w okresie 2021 - 2040 koszty te wynosić będą około 80 mld euro. Prawie 60 proc. tej kwoty zostanie przeznaczone na inwestycje w źródła odnawialne. Warunkiem odniesienia sukcesu będzie mobilizacja zarówno kapitału prywatnego, jak i publicznego. Ponadto przejście na zieloną gospodarkę wymagać będzie też stabilnej podaży siły roboczej. Ogólne szacunki dotyczące zatrudnienia sugerują, że w wyniku transformacji suma miejsc pracy w sektorach, które jej dotyczą wzrośnie.

Liczymy, że zielona transformacja zapewni w Polsce dodatkowe 300 tysięcy miejsc pracy. Wyzwanie stanowić będzie okres przemian i przystosowania do nowych warunków. Transformacja energetyczna to szansa m.in dla MŚP m.in. w obszarach, takich jak instalacje fotowoltaiczne lub energia wiatrowa. W ciągu najbliższych 10 lat transformacja spowoduje, że co trzecia MWh wyprodukowanej energii elektrycznej i ciepła będzie pochodziła z jednostek odnawialnych

- powiedział podczas forum wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Ważnym wyzwaniem stojącym przed Polską  jest zapewnienie czystego powietrza i realizacja zeroemisyjnego systemu transportowego do 2030 r. wiceminister dodał, że  Polska jest jednym z głównym producentów baterii elektrycznych, autobusów elektrycznych, również eksporterem tych autobusów. Firmy, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa chętnie uczestniczą w transformacji w kierunku zielonej gospodarki

Udział w spotkaniu UN Global Compact Making Global Goals Local Business wzięli przedstawiciele rządów, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji międzynarodowych, w tym Global Compact Networks z Gruzji, Polski, Ukrainy, Turcji i Białorusi.

{"register":{"columns":[]}}