W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Ireneusz Zyska: Cyfryzacja jest kluczowym elementem transformacji energetyki

18.05.2023

Cyfryzacja energetyki jest kluczowym elementem i punktem wyjścia do transformacji sektora energetycznego opartego o integrację OZE – mówił podczas Forum G2 we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Pełnomocnik rządu ds. OZE wziął udział w panelu "Transformacja cyfrowa i energetyczna".

wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska

Wiceminister Zyska podkreślił, że inteligentne sieci służą przede wszystkim poprawie elastyczności systemu elektroenergetycznego. Podobnie jak wprowadzenie taryf dynamicznych, dostęp w czasie rzeczywistym do danych pomiarowych i zaktywizowanie odbiorców końcowych w celu lepszego zarządzania zużyciem energii elektrycznej. Wszystko to sprzyja zwiększeniu efektywności energetycznej.

Możliwość szybszej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, porównywania ofert na rynku energii elektrycznej, korzystania ze zestandaryzowanych danych pomiarowych w ramach Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) pozwoli na otwarcie tego rynku na nowych uczestników oraz zwiększenie jego konkurencyjności

– mówił wiceminister Ireneusz Zyska.

Rozwiązania z obszaru digitalizacji energetyki przyczynią się do wzrostu efektywności energetycznej w okresie wzrastających i wahających się cen nośników energii.

Inteligentne sieci i opomiarowanie to wyzwanie na najbliższe lata, przed którym stoi państwo. To inwestycje i rozwój, których celem jest usprawnienie funkcjonowania krajowych rynków energetycznych.

Jednym z już działających rozwiązań cyfrowych jest tzw. ustawa licznikowa określająca m.in. harmonogram instalacji liczników zdalnego odczytu. Równolegle Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi działania edukacyjno-informacyjne „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych w Polsce” (2019-2023). W kampanii na szeroką skalę wykorzystywane są narzędzia wspierające wiedzę odbiorców w formie materiałów informacyjnych, warsztatów, konferencji. Świadome wybory odbiorcy końcowego, który z zaufaniem korzysta z benefitów digitalizacji systemu, warunkuje osiągnięcie sukcesu transformacji.

{"register":{"columns":[]}}