W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Ireneusz Zyska na VI posiedzeniu Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

30.06.2023

Działania legislacyjne podejmowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz inwestycje w sieci elektroenergetyczne, służące wyprowadzeniu mocy z morskich farm wiatrowych to zagadnienia, które były poruszane podczas VI posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. Spotkaniu, które odbyło się 30 czerwca 2023 r., przewodniczył Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źródeł energii.

Wiceminister Ireneusz Zyska na VI posiedzeniu Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma strategiczne znacznie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale również dla kreowania impulsów rozwoju gospodarczego. W ramach działalności porozumienia sektorowego opracowywane są rozwiązania, które zapewnią warunki do budowy silnego łańcucha dostaw, z kluczową rolą przemysłu i ośrodków naukowych. Pierwsza energia elektryczna z farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim popłynie już w 2026 r. W celu pełnego wykorzystania energii z morskich farm wiatrowych, niezbędne jest wybudowanie infrastruktury przesyłowej oraz systemu magazynowania energii i elektrolizerów wodoru

– powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.

W trakcie spotkania Maciej Przybylski, dyrektor Departamentu Rozwoju Systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych, przedstawił prezentację nt. realizowanych i planowanych inwestycji w zakresie sieci elektroenergetyczne na potrzeby rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Wiceminister przedstawił także efekty prac legislacyjnych prowadzonych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wskazał, że w ustawie o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw zwiększono ambicje w zakresie mocy zainstalowanej offshore wind łącznie do 18 GW.

Ireneusz Zyska wskazał jednocześnie, że w założeniach do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. oprócz wymienionego już zwiększenia mocy dla projektów morskiej energetyki wiatrowej uwzględniono także konieczność rozbudowy sieci przesyłowej w północno-zachodniej części kraju. Pozwoli to stworzyć warunki do przyłączenia i wyprowadzenia tej mocy.

Przypomniał też, że w ustawie o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw przyjętej przez Sejm RP w 16 czerwca 2023 r. uwzględniono zmiany w ustawie offshore, stanowiące odpowiedź na zgłaszane przez wytwórców postulaty dotyczące przepisów regulujących obowiązki w zakresie planu łańcucha dostaw materiałów i usług oraz sprawozdawczości z jego wykonania. Oprócz wydłużenia z 6 do 18 miesięcy terminu na złożenie pierwszego sprawozdania z realizacji planu łańcucha dostaw materiałów i usług, zagwarantowano także zabezpieczenie informacji objętych tajemnicą przedsiębiorstwa w aktualizacjach i sprawozdaniach przekazywanych Prezesowi URE.

{"register":{"columns":[]}}