W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Ireneusz Zyska na XII Ogólnopolskim Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+

25.02.2021

Mechanizmy i programy wsparcia OZE oraz przyszłość fotowoltaiki były głównymi kwestiami poruszanymi przez wiceministra klimatu i środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. OZE, Ireneusza Zyskę podczas XII Ogólnopolskiego Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+. Wydarzenie odbyło się w formule on-line 25 lutego 2021 r.

Wiceminister Ireneusz Zyska na XII Ogólnopolskim Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+

Na początku swojego wystąpienia wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył, że dynamika zmian w sektorze energetycznym jest ogromna, a trendy jednoznacznie pokazują, że rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) jest najintensywniejszy.

Cieszy nas fakt, że OZE to nie jest już tylko produktem ekskluzywnym. Rozwój tego sektora energii pozwala na budowanie niezależności i bezpieczeństwa. Rośnie także zainteresowanie tymi technologiami, a oferowane projekty realizują nie tylko wielkie aglomeracje miejskie i koncerny międzynarodowe, ale także małe miasteczka i wioski – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Wiceminister Zyska podkreślił, że na duże zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce miał wpływ przede wszystkim Program „Mój Prąd”, skierowany do odbiorców indywidualnych.

Program „Mój Prąd” to unikatowy na dotychczasową skalę w Polsce instrument, który służy wsparciu energetyki prosumenckiej. W ramach dwóch dotychczasowych naborów wypłacono 1,1 mld zł wspierając tym samym ponad 200 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecnie we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzimy prace  nad nową edycją programu „Mój Prąd”.  Mam nadzieję, że ruszy ona jeszcze w pierwszej połowie tego roku – powiedział.

Pełnomocnik Rządu ds. OZE dodał też, że utrzymanie dynamiki rozwoju źródeł PV w sposób zrównoważony oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego jest jednym z głównych wyzwań stojących na drodze prowadzącej do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.

Aby utrzymać na stałym poziomie rozwój OZE, konieczne jest zwiększanie inwestycji w infrastrukturę sieciową niezbędną dla przyłączania nowych źródeł wytwórczych. Podejmujemy też działania mające na celu uwzględnienie rozwiązań technologicznych pozwalających na zdecydowaną poprawę wskaźnika wykorzystania mocy poszczególnych technologii ze szczególnym uwzględnieniem PV - dodał wiceminister Ireneusz Zyska.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}