W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Ireneusz Zyska o dolinach wodorowych na Seminarium Naukowo-Technicznym

12.05.2022

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wziął udział w odbywającym się 12 maja 2022 r. Seminarium Naukowo-Technicznym „Projekty wodorowe w województwie podkarpackim” oraz w II Otwartym Posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podczas Seminarium Naukowo-Technicznego „Projekty wodorowe w województwie podkarpackim”

W swoim wystąpieniu wiceminister Zyska podkreślił, że ubiegły rok był milowym krokiem w kierunku wdrożenia gospodarki wodorowej w Polsce, w którym osiągnęliśmy wszystkie założone przez nas cele.

W 2021 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z NFOŚiGW oraz NCBR uruchomiło priorytetowe programy wsparcia dla rozwoju technologii wodorowych w Polsce m.in. program „Nowa Energia” z budżetem komponentu wodorowego w wysokości 600 mln zł. W ramach tego programu wsparcie zostało skierowane do przedsiębiorstw na wdrożenie technologii w zakresie produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystywania bezemisyjnego wodoru

– mówił wiceminister Ireneusz Zyska.

Wiceminister wspomniał również, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje obecnie nad kompleksowym pakietem legislacyjnym nazywanym „Konstytucją wodorową”. W jej skład wchodzić będzie m.in. Ustawa o promowaniu wytwarzania wodoru ze źródeł niskoemisyjnych, której rozwiązania będą premiować tych uczestników rynku wodoru, którzy zdecydują się na inwestycje w odnawialne technologie produkcji wodoru już na obecnym etapie.

Budowa gospodarki wodorowej poprzez tworzenie dolin wodorowych pozwoli na stworzenie łańcucha wartości związanych z gospodarką wodorową, takich jak produkcja, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w różnych sektorach gospodarki. W dolinach wodorowych będą prowadzone projekty badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne, które przyczynią się do współpracy pomiędzy lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi interesariuszami

– powiedział Ireneusz Zyska.

Przygotowujemy się do powołania Operatora Dolin Wodorowych, który będzie nadzorował Ekosystem Innowacji Dolin Wodorowych, skupiający dotychczas powołane doliny. Zachęcam do tego, aby każda z dolin wybrała swoją inteligentną specjalizację. Jestem głęboko przekonany, że doliny wodorowe będą stanowiły lokalne centra doskonałości technologii wodorowych

– dodał Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

{"register":{"columns":[]}}