W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński o neutralności klimatycznej

30.06.2020

Europejski Zielony Ład i osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. to główne tematy debaty „Energy Visions: Achieving Climate Neutrality by 2050: Which Pathway for Europe?” zorganizowanej przez red. „Politico”. W spotkaniu, które odbyło się 30 czerwca 2020 r., uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński, a także europejscy decydenci, międzynarodowi eksperci oraz przedstawiciele biznesu.

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński na konferencji red. "Politico" - „Energy Visions: Achieving Climate Neutrality by 2050: Which Pathway for Europe?”

Jak podkreślił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński neutralność klimatyczna dot. niemal wszystkich sektorów gospodarki i wymaga akceptacji społecznej.

„Obecnie prowadzone są analizy, które mogą pokazać, jakie inwestycje najbardziej przyczynią się do transformacji energetycznej i osiągnięcia neutralności klimatycznej. Część krajowych priorytetów, jak modernizacja budynków czy rozwój elektromobilności to inwestycje, które mogą zostać uruchomione relatywnie szybko i przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy” – powiedział.

Zdaniem wiceministra klimatu osiągnięcie unijnego celu neutralności klimatu będzie skomplikowanym tematem, dlatego tak istotne jest umożliwienie państwom członkowskim wyboru najlepszej ścieżki transformacji z poszanowaniem zasady neutralności technologicznej.

„Powinniśmy być zjednoczeni we wspólnym celu, a różne sposoby jego osiągnięcia nie powinny nas dzielić. Niekiedy w trakcie unijnych prac zbyt duża waga przywiązywana jest do liczb i procentów, co może sprawić, że zapominamy o celu, jaki przyświeca naszym działaniom” – dodał.

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu, zwrócił także uwagę, że w obliczu trwającej pandemii, kluczowe jest przygotowanie sprawiedliwego i przemyślanego planu naprawy. Skuteczny unijny plan naprawy musi koncentrować się na czterech wymiarach: zabezpieczeniu trwających kluczowych projektów, które mogą być opóźnione z powodu problemów z importem lub dostępnością siły roboczej; wzmocnieniu sektorów krytycznych w dążeniu do neutralności klimatu; pobudzeniu innowacji oraz ochronie najbardziej dotkniętych.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że Polska konsekwentnie dąży do osiągnięcia unijnej neutralności klimatycznej, ale zgodnie z zapisami konkluzji po szczycie Rady Europejskiej w grudniu ubiegłego roku.

„Polska jest zdeterminowana, aby przekształcić krajowy sektor energetyczny. Należy to jednak przeprowadzić w sposób ekonomicznie wydajny, zrównoważony i – przede wszystkim – sprawiedliwy, biorąc pod uwagę lokalne warunki gospodarcze i społeczne” – zauważył.

Jak zaznaczył wiceminister klimatu przejście na gospodarkę o niskoemisyjną to wyzwanie, które będzie wymagało ogromnych nakładów inwestycyjnych.

„Aby osiągnąć bardzo ambitne cele polityki klimatycznej, musimy opracować nowe instrumenty (w tym finansowe), aby skutecznie wspierać przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu. Bez zapewnienia odpowiednich mechanizmów wsparcia osiągnięcie tych celów stanie się praktycznie nierealne. Należy jednak pamiętać, by szczególnie teraz w obliczu kryzysu nie tworzyć skomplikowanych przepisów, które będą obciążać najbiedniejszych i najbardziej narażonych na koszty” – powiedział.

{"register":{"columns":[]}}