W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Małgorzata Golińska na konferencji „Architektura i budownictwo w obliczu wyzwań klimatycznych”

03.10.2023

Adaptacja polskich miast do zmian klimatu oraz rola błękitno-zielonej infrastruktury w tym procesie to główny temat konferencji „Architektura i budownictwo w obliczu wyzwań klimatycznych”, w której 3 października 2023 r. wzięła udział wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

MMG „Architektura i budownictwo w obliczu wyzwań klimatycznych”

W Polsce jest aktualnie 979 miast, w których żyje ok. 60 proc. ludności. Miasta różnią się między sobą pod względem uwarunkowań geograficznych, środowiskowych, typów zabudowy i sposobu zarządzania. Każde miasto w różnym stopniu jest podatne na zmiany klimatu, w różny sposób reaguje na te zmiany. Nie ma też jednego uniwersalnego rozwiązania problemów, z którymi się borykają

- powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

Jak podkreśliła podczas wystąpienia, wiceminister Małgorzata Golińska współczesne miasta muszą zmagać się na co dzień z coraz intensywniejszymi zjawiskami ekstremalnymi. Wśród nich są nawalne deszcze, silne wiatry, fale upałów, długotrwałe susze czy lokalne podtopienia, albo miejskie wyspy ciepła. Zjawiska te narażają mieszkańców miast na utratę dóbr, pogorszenie standardu życia, problemy zdrowotne, a także powodują znaczne straty gospodarcze lub zagrażają ich życiu.

Mając na uwadze powyższe zagrożenia Ministerstwo Klimatu i Środowiska dwutorowo realizuje działania związane ze zmianami klimatu. Prowadzone są prace o charakterze strategicznym i legislacyjnym oraz edukacyjnym, podnoszące świadomość społeczną, jak i działania polegające na wsparciu finansowym konkretnych inwestycji i rozwiązań, które zmniejszają lub niwelują negatywny wpływ zmian klimatu na zdrowie naszych obywateli.

Jesteśmy liderem międzyresortowej inicjatywy Koniec z betonem w centrach miast mającej na celu ograniczenie betonozy i zjawiska miejskiej wyspy ciepła, zwiększenie poziomu mikro i małej retencji oraz zieleni w miastach, a także tworzenie rozwiązań finansowych i prawnych wpierających realizację tych celów

- powiedziała wiceminister klimatu i środowiska.

Realizujemy też program „Moja Woda”, który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej

- dodała wiceminister Małgorzata Golińska.

Wiceminister podkreśliła też znaczenie programów „Czyste Powietrze”, „Ciepłe Mieszkanie” czy „Mój Prąd”, za pośrednictwem których eliminowane są kotły na paliwa stałe, co przyczynia się do podnoszenia efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}