W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Małgorzata Golińska z wizytą w Watykanie

28.03.2019

W dniu 28 marca br. wiceminister Małgorzata Golińska wzięła udział w uroczystościach 100 rocznicy przywrócenia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Stolicą Apostolską. Z tej okazji w Ogrodach Watykańskich zostały posadzone dęby z polskich lasów jako znak żywych i mocnych więzów.

Uroczyste sadzenie dębów w Ogrodach Watykańskich

Wiceminister Golińska wraz z delegacją Lasów Państwowych oraz przedstawicielami polskiego rządu spotkała się z Giuseppe Bertello, Gubernatorem Watykanu. Następnie w Ogrodach Watykańskich przy udziale zaproszonych gości zostały posadzone sadzonki polskiego dębu szypułkowego jako symbol mocnych relacji. Pozostałe sadzonki, poświęcone w ubiegłym roku przez Papieża Franciszka, zostały posadzone podczas różnych uroczystości upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Cztery z poświęconych dębów powróciły teraz do Watykanu.

Dęby z polskich lasów to znak żywych i mocnych więzów pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską, która sto lat temu odzyskała swoją niepodległość – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej. Właśnie 30 marca 1919 roku Stolica Apostolska uznała wolną Rzeczpospolitą Polską, nawiązując następnie relacje dyplomatyczne. To drzewko jest również symbolem zaangażowania Polski na rzecz ochrony środowiska naturalnego – dodał papież.

Ponadto, tego samego dnia odbyło się spotkanie z Salvatore Micillo, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska. W spotkaniu uczestniczył również dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny. W trakcie rozmowy zostały omówione możliwości wspólnych działań na rzecz ochrony klimatu oraz zrównoważonej gospodarki leśnej.

Lasy pełnią niezwykle ważną rolę w mitygacji zmian klimatu, przede wszystkim jako pochłaniacze gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, co przekłada się na nasze zdrowie i życie – podkreśliła wiceminister Małgorzata Golińska.

Podczas spotkania podkreślone zostały również założenia ministerialnej katowickiej deklaracji „Lasy dla klimatu”, tzw. deklaracji leśnej.

Celem deklaracji leśnej jest pokazanie zrównoważonego leśnictwa oraz wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Ten model zarządzania jest w stanie zapewnić zasoby dla gospodarki przy jednoczesnej ochronie zasobów naturalnych – podkreśliła wiceminister Golińska.

Dodatkowo Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska spotkała się z kardynałem Peterem Turksonem - Prefektem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Podczas rozmowy wiceminister Golińska zwróciła uwagę na wspólną troskę o ochronę środowiska naturalnego.

Dzisiaj wiemy, że jednym z problemów jest wylesianie i degradacja gleb, dlatego chcemy się dzielić doświadczeniem zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce. Promujemy model leśnictwa, który daje możliwość zrównoważonego gospodarowania zasobami – powiedziała wiceminister Golińska.

Kardynał Turkson wyraził swoją wdzięczność za działania ministerstwa na rzecz ochrony wspólnego dobra, jakim są zasoby naturalne, oraz zadeklarował swoje wsparcie dla działań i projektów, do których wzywa m.in. encyklika „Laudato Si”.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.03.2019 16:00 Jolanta Żuk
Pierwsza publikacja:
29.03.2019 16:00 Jolanta Żuk
{"register":{"columns":[]}}