W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Miłosz Motyka wziął udział w Europejskim Kongresie Samorządów

04.03.2024

Wyzwania transformacji energetycznej, zmian klimatu i efektywnego zarządzania samorządami były w tym roku tematami Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. W dyskusjach wokół tych tematów 4 i 5 marca 2024 r. udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

uczestnicy debaty w czasie Europejskiego Kongresu Samorządów

Podczas panelu "W jaki sposób JST mogą skorzystać na transformacji energetycznej" wiceminister podkreślał, że samorządy są bardzo ważnym partnerem rządu w realizacji wyzwań związanych z transformacją, dlatego powinny być "po partnersku" zapraszane do działania.

Nie powinny być zaskakiwane projektami ustaw, które na "ostatniej prostej" są wywracane "do góry nogami". Samorządy powinny być wspierane na etapie wdrażania legislacji, dlatego nowe regulacje dot. OZE idą ścieżką rządową z otwartym dialogiem i pełnymi konsultacjami

– mówił wiceminister Miłosz Motyka.

W czasie dyskusji "Kadencja krytyczna - panikować czy działać?" wiceszef resortu klimatu i środowiska zwrócił uwagę na nieustanną potrzebę edukacji ekologicznej także dla polityków.

Część klasy politycznej nie odróżnia pogody od klimatu i neguje fakty, czyli wpływ człowieka na zmianę klimatu. Politycy powinni przejść solidną ścieżkę edukacyjną w tym zakresie

– mówił Miłosz Motyka.

Spotkanie "Od wampirów energetycznych do budynków niskoemisyjnych - czyli o miejskiej transformacji klimatycznej" było z kolei okazją do nawiązania do spotkania z samorządami na temat lokalizacji nowej inwestycji związanej z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce. MKiŚ do końca czerwca przedłużyło nabór dla gmin zainteresowanych powstaniem składowiska odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych krótkożyciowych - "Odpady promieniotwórcze w Polsce w kontekście rozwoju gmin".

Energetyka jądrowa cieszy się ogromnym poparciem społecznym, dlatego temat odpadów promieniotwórczych nie może być tabu. Musimy znaleźć optymalne rozwiązanie zapewniające rozwój dla samorządu, który zdecyduje się przyjąć tę potrzebną dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce inwestycję

– mówił.

W drugim dniu kongresu Miłosz Motyka uczestniczy w spotkaniu "Lokalne dylematy energetyczne" podczas którego rozmowa będzie koncentrować się wokół wyzwania dla lokalnych władz jakim jest zapewnienie bezpiecznego i zrównoważonego miksu energetycznego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i potencjału gmin. A jednym z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju jest właściwe wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii lokalnego pochodzenia przy planowaniu zaopatrzenia w energię.

{"register":{"columns":[]}}