W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotr Dziadzio na konferencji „Strefa Aktywności Gospodarczej w Miękini – szansą na wspólny sukces”

13.12.2022

Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, Piotr Dziadzio wziął udział w otwarciu Strefy Aktywności Gospodarczej w Miękini. Wydarzenie, które odbyło się 12 grudnia 2022 r., połączone zostało z konferencją dotyczącą inwestycji w OZE, jako szansy na rozwój małych gmin. W odsłonięciu pamiątkowej tablicy oraz w panelu dyskusyjnym udział wzięli także wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk.

Wiceminister Piotr Dziadzio na konferencji „Strefa Aktywności Gospodarczej w Miękini – szansą na wspólny sukces”

W trakcie dyskusji wiceminister Piotr Dziadzio przypomniał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska było inicjatorem powołania HUB-u Naukowo-Technologiczno-Biznesowego, który rozwija technologie odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem geotermii niskotemperaturowej opartej na gruntowych pompach ciepła.

W ramach aktywności HUB-u Naukowo-Technologiczno-Biznesowego będą realizowane projekty wdrożeniowe. Przed nami pojawia się również rozwój prototypowych rozwiązań pomp ciepła, które znajdą zastosowania w ciepłownictwie indywidualnym, jak również w ciepłownictwie systemowym. Będą to polskie rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb

– powiedział.

Główny Geolog Kraju zaznaczył również, że jednym z elementów w procesie transformacji będzie wykorzystanie w stu procentach odnawialnego źródła energii, jakim jest ciepło Ziemi. Zmiany te muszą się odbywać w oparciu o lokalne zasoby.

Każda z gmin, która chce brać udział w takiej transformacji powinna konsultować swoje pomysły ze specjalistami, aby optymalnie zaplanować wykorzystanie dostępnych na jej obszarze źródeł energii. Może to być geotermia klasyczna, geotermia niskotemperaturowa, biomasa, biometan, PV lub hybrydowe rozwiązania. Dobrym przykładem zintegrowanej strategii jest właśnie gmina Krzeszowice

– wyjaśnił.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}