W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotr Dziadzio na VI Kongresie Innowacji w Energetyce

23.03.2023

23 marca 2023 r. w Warszawie odbył się VI Kongresie Innowacji w Energetyce. W roli jednego z prelegentów udział w kongresie wziął wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. W swoim wystąpieniu zaznaczył, jak ważna jest innowacja w procesie transformacji energetycznej, podkreślił jej znaczenie dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska i wskazał szereg działań rządu obrazujących tę perspektywę.

Wiceminister Piotr Dziadzio na VI Kongresie Innowacji w Energetyce

W ciągu ostatnich kilku lat sektor energetyczny w Polsce przechodzi głęboką transformację, związaną ze zmniejszeniem ogólnego udziału energetyki konwencjonalnej, opartej na węglu, na rzecz nowych technologii, w szczególności energetyki odnawialnej. Od ponad 7 lat konsekwentnie rozwijamy sektor energetyki odnawialnej

– przekazał wiceminister.

Wiceminister Dziadzio zwrócił jednak uwagę na zmienność produkcji źródeł odnawialnych i wynikającą z niej obecną konieczność stosowania konwencjonalnych źródeł energii. Skonstatował jednak, że w odpowiedzi na ten problem realizowany jest plan energetyki jądrowej i wodorowej.

Istotny jest również rozwój technologii opartych na wodorze, które stanowią realną alternatywę dla gazu ziemnego. Jednak wystarczająca podaż wodoru i innych niskoemisyjnych gazów może okazać się dużym wyzwaniem

– wskazał wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Wiceminister Piotr Dziadzio wziął także udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego omówił kilka ważnych aspektów dla  Ministerstwa Klimatu i Środowisk, a związanych z innowacyjnością.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska istotnie przywiązuje uwagę do innowacji, bo to innowacyjne rozwiązania towarzyszą transformacji i ja przyśpieszają

– podsumował.

Wśród tematów poruszonych przez pełniącego funkcję Głównego Geologa Kraju znalazł się również stan prac nad szeroko rozumianym rozwojem magazynów energii, zarówno opartych na pierwiastkach ziem rzadkich jak i wodorowych magazynów  energii w kawernach  solnych i stan realizacji tego wyzwania.

{"register":{"columns":[]}}