W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotr Dziadzio o polsko-dominikańskiej współpracy geologicznej

07.11.2022

Nawiązanie polsko-dominikańskiej współpracy geologicznej poprzez podpisanie bilateralnego Porozumienia o współpracy pomiędzy służbami geologicznymi (MoU), to główny cel wizyty wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio w Dominikanie. Rozmowy dot. zacieśnienia współpracy naukowej oraz możliwości kształcenia studentów w zakresie geologii i górnictwa, w których uczestniczyli również przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB oraz Akademii Górniczo Hutniczej, odbyły się w dniach 2-5 listopada 2022 r.

Wizyta wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio w Dominikanie

Podczas wizyty wiceminister Piotr Dziadzio spotkał się m.in. z ministrem energii i górnictwa Antonio Almonte Reynoso, ministrem przemysłu, handlu i małych przedsiębiorstw Victorem O. Bisono Haza, wiceministrem środowiska i zasobów naturalnych Rene Mateo, doradcą prezydenta ds. górnictwa Miguelem Pena de los Santos oraz dyrektorem służby geologicznej Dominikany Edwinem Garcia Cocco.

Rozpoczęcie współpracy od podpisania MoU pomiędzy służbami geologicznymi pozwoli zbudować trwałą współpracę gospodarczą pomiędzy Polską i Dominikaną. Informacja geologiczna, zwłaszcza ta dotycząca złóż kopalin, jest początkiem całego procesu inwestycyjnego związanego z wykorzystaniem surowców naturalnych, następnie poprzez konkretne inwestycje wpływa na rozwój kraju oraz innych branż gospodarki

– powiedział wiceminister Piotr Dziadzio.

Wizyta delegacji z Polski została bardzo dobrze przyjęta przez Rząd Dominikany, który liczy na zacieśnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami, wymianę doświadczeń oraz realizację wspólnych projektów badawczych.

Polska jest w stanie wesprzeć Rząd Dominikany w wypracowaniu zasad ochrony złóż oraz ich racjonalnej eksploatacji w połączeniu z ochroną środowiska naturalnego, a także zaoferować sprawdzone technologie i know how w zakresie przetwarzania kopalin oraz ochrony środowiska

– podkreślił Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju.

Wiceminister przekazał również informacje na temat realizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” oraz inwestycji w odnawialne źródła energii, przy wsparciu energetyki jądrowej. Wykorzystanie energii geotermalnej wzbudziło duże zainteresowanie strony dominikańskiej, która również pokazała swoje koncepcje jej wykorzystania. Będzie to jeden z elementów przyszłej współpracy.

Podczas spotkań przekazano także dokument „Polityka Surowcowa Państwa 2050”, który może zostać wykorzystany przez stronę dominikańską jako wzór działań dla odpowiedniego zarządzania zasobami kopalin w kraju.

Dominikana jest krajem otwartym na wspólne projekty. Kraj ten posiada zasoby surowców mineralnych takich jak złoto, żelazo, nikiel, miedź, srebro, cynk i boksyt. Istnieją również perspektywy występowania metali ziem rzadkich.

Podpisane porozumienie pomiędzy służbami geologicznymi pozwoli nie tylko na wymianę doświadczeń oraz wsparcie służby geologicznej Dominikany, ale będzie umożliwiało weryfikację danych geologicznych w Dominikanie w celu podjęcia ewentualnych inwestycji przez polskich przedsiębiorców

– dodał Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}