W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotr Dziadzio otworzył konferencję ,,Zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej”

22.11.2023

22 listopada rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa ,,Zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej”, organizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Wydarzenie otworzył Piotr Dziadzio – wiceminister klimatu i środowiska i Główny Geolog Kraju.

Wiceminister Piotr Dziadzio na konferencji naukowej ,,Zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej”

Badania nad zmianą klimatu stanowią jeden z aktualnych priorytetów światowej nauki, będąc częścią składową szeroko rozumianej polityki ekologicznej i strategii zrównoważonego rozwoju.

– powiedział Piotr Dziadzio.

Jak wyjaśnił wiceminister, rozwój nauki i techniki pozwala z coraz większą dokładnością określić zakres zmian klimatycznych, które zachodziły w przeszłości. Ich odpowiednie rozpoznanie i interpretacja pozwalają zrozumieć zmiany zachodzące obecnie oraz umożliwiają prognozowanie tych, które będą zachodziły w przyszłości.

Od dłuższego czasu w debacie publicznej narasta przekonanie, że niektóre efekty działalności człowieka przekraczają regionalną skalę zjawisk, a nawet weszły w skalę globalną i przyczyniają się do ocieplenia klimatu. Ważna jest w tym kontekście hipoteza badawcza, jaką stawiają organizatorzy dzisiejszej konferencji: na ile działalność człowieka wzmacnia współczesne zmiany klimatyczne?  Dzisiejsze wydarzenie, tak samo jak poprzednie i kolejne edycje, ma przybliżać nas do odpowiedzi na to pytanie.

– dodał Piotr Dziadzio.

Jak powiedział wiceminister, we współczesnych badaniach dotyczących zmian klimatycznych kluczową rolę pełni PIG-PIB. Wszystkie uzyskane przez PIG-PIB wyniki dotyczące prognozowanych zagrożeń związanych ze zmianami klimatu oraz potencjalnych środków zapobiegawczych są i będą w przyszłości szeroko prezentowane.

Przy zróżnicowanej i słabnącej z wiekiem geologicznym dokładności pomiarów, dane geologiczne mają zasadniczą przewagę nad pomiarami współczesnymi, ponieważ pozwalają śledzić zachodzące zmiany, sprzężenia zwrotne i ich następstwa w bardzo długiej skali czasu. Podczas tegorocznej konferencji zostaną przedstawione wyniki badań paleoklimatycznych dotyczące różnych epok geologicznych oraz udokumentowane zmiany klimatyczne, które zaszły w czasie ostatniego miliona lat.

– podsumował wiceminister.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}