W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Zyska o programach NFOŚiGW w Dusznikach Zdroju

14.06.2021

Programy „Klimatyczne Uzdrowiska” oraz „Czyste Powietrze” to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski z samorządowcami podczas wizyty w Dusznikach Zdroju. Spotkania odbyły się 14 czerwca 2021 r.

Wiceminister Zyska o programach NFOŚiGW w Dusznikach Zdroju

Jak podkreślił wiceminister Zyska program „Klimatyczne Uzdrowiska” to kolejny program w trosce o klimat, który skierowany jest do miejscowości uzdrowiskowych.

Wobec gmin środowiskowych mamy szczególne oczekiwania. To właśnie tutaj kuracjusze szukają odpoczynku, ale także zdrowia. Chcemy wspomagać samorządowców w dbaniu o te tereny, dlatego wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiliśmy program „Klimatyczne Uzdrowiska”

– zaznaczył.

Wiceminister wskazał, że program pozwoli na adaptację do zmian klimatu oraz wsparcie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenach uzdrowiskowych.

Budżet programu wynosi 250 mln zł i pozwoli on na rozwój nowoczesnych i efektywnych rozwiązań w miastach uzdrowiskowych

– powiedział.

Podczas spotkania wiceminister Ireneusz Zyska mówił również o kwestii poprawy jakości powietrza w budynkach wielorodzinnych.

Zauważamy, że wiele budynków wielorodzinnych nadal ogrzewanych jest przestarzałymi źródłami ciepła. Poprawa ich efektywności energetycznej to nie tylko wymierne oszczędności finansowe, ale przede wszystkim lepsza jakość powietrza

– wyjaśnił.

Głównym źródłem przekroczeń norm jakości powietrza w Polsce jest sektor bytowo-komunalny. Aby jeszcze bardziej pomóc mieszkańcom w walce ze smogiem, uruchomiliśmy pilotaż dla budynków wielolokalowych obok programu „Czyste Powietrze”

– dodał.

Wiceminister Ireneusz Zyska przypomniał też, że program „Czyste Powietrze” realizowany jest od września 2018 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz funduszami wojewódzkimi, a także z 1772 gminami, które podpisały umowę porozumienia o jego wspólnej realizacji.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}