W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceministra Urszula Zielińska na spotkaniu z Dyrektor dla krajów UE Banku Światowego

01.02.2024

Poprawa efektywności programu „Czyste Powietrze” oraz adaptacja do zmian klimatu to jedne z tematów rozmowy wiceministry klimatu i środowiska Urszuli Zielińskiej z Mariną Wes, Dyrektor dla krajów Unii Europejskiej Banku Światowego. Spotkanie odbyło się 1 lutego 2024 r. w Warszawie.

Uczestnicy spotkania rozmawiają przy okrągłym stole.

Jak zaznaczyła wiceministra Urszula Zielińska, jednym z priorytetów dalszej współpracy Polski z Bankiem Światowym jest m.in. zwiększenie liczby zgłoszeń w programie „Czyste Powietrze”.

Nowy Rząd RP podziela cele polityki UE w zakresie poprawy jakości powietrza. Tworzenie narzędzi prawnych, technologicznych i finansowych w tym zakresie należy do obowiązków administracji publicznej każdego państwa członkowskiego

– powiedziała.

Dołożymy wszelkich starań, aby zintensyfikować działania prowadzone dotychczas na poziomie krajowym. Podejmiemy wysiłki w celu przygotowania nowych, dodatkowych rozwiązań, które przyspieszą tempo poprawy jakości powietrza w Polsce

– poinformowała.

Urszula Zielińska, wiceszefowa MKiŚ, zwróciła uwagę, że obecnie priorytetem polskiego rządu jest podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do przyspieszenia procesu wymiany źródeł ciepła oraz przeprowadzenia termomodernizacji budynków mieszkalnych. W tym celu niezbędne będzie wprowadzenie zmian  w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”.

Podczas spotkania z Dyrektor dla krajów UE Banku Światowego wiceministra podkreśliła również, że jednym z kluczowych wyzwań stojących przed Polską i UE jest zintensyfikowanie wysiłków na rzecz adaptacji do zmian klimatycznych.

Nasze działania, które w ostatnim czasie skupiały się na działaniach łagodzących, muszą być uzupełnione silnym komponentem adaptacyjnym. Głównym wyzwaniem będzie zapewnienie właściwej koordynacji polityk adaptacyjnych na każdym szczeblu administracji publicznej

– wyjaśniła.

W Polsce obserwuje się wzrost intensywności i częstotliwości zjawisk ekstremalnych, w szczególności nadmiaru lub niedoboru wody, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Scenariusze zmian klimatycznych dla Polski nie pozostawiają złudzeń – mamy do czynienia ze wzrostem liczby dni upalnych, cieplejszymi i bezśnieżnymi zimami oraz wzrostem rocznych opadów – często intensywnych, które nie uchronią nas przed suszą

– zauważyła.

Jak dodała wiceministra Urszula Zielińska, w celu łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych Polska od 2013 roku realizuje Narodową Strategię Adaptacji, a także szereg projektów na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}