W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceministrowie klimatu i środowiska podczas pierwszego dnia EKG w Katowicach

24.02.2023

Transformacja energetyczna oraz energetyka jądrowa były tematami paneli, w których wzięli udział wiceministrowie klimatu i środowiska podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się 24 kwietnia 2023 r. w Katowicach.

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas EKG

Ministerstwo Klimatu i Środowiska reprezentowali podczas debat wiceministrowie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska i Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wzięła udział w panelu "Transformacja sektora energii", którego tematami były stabilny i zrównoważony miks energetyczny oraz podnoszenie stopnia niezależności europejskich gospodarek poprzez dostęp do własnych źródeł energii – dokonania, aktualne wyzwania i prognozy.

Pierwszy rok wojny przeszliśmy suchą stopą. Wielkim sukcesem było uruchomienie na 10 miesięcy przed terminem połączenia z Norwegią, połączyliśmy się też z Litwą i z Czechami. Jeśli chodzi o gaz, jak i energię elektryczną zabezpieczyliśmy wszystkich odbiorców

– mówiła wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska.

Następnie wiceminister zabrała głos podczas panelu „Nowy model rynku energii?”, którego głównym tematem było pytanie, czy interwencje państwa na rynku energii elektrycznej są uzasadnione czy nadmiarowe.

Rząd RP stale monitoruje obecną sytuację gospodarczą w kraju i za granicą, widząc potrzeby odbiorców, którzy najbardziej odczuwają skutki wzrostu cen nośników energii. Do tej pory w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej przygotowaliśmy szereg instrumentów prawnych mających na celu złagodzenie panującego w UE kryzysu energetycznego, spowodowanego wojną na Ukrainie. Rząd dokłada wszelkich starań, by wzmocnić odporność i utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki

– powiedziała wiceminister.

Następnie wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w panelu „Energetyka jądrowa”, podczas którego prelegenci dyskutowali na temat szans realizacji wielkoskalowej energetyki jądrowej w Polsce i jej przewidywanego wpływu na rynek energii.

Polska inwestuje w nowe bloki energetyczne, w celu zwiększenia istniejących mocy, wymianę starych jednostek wytwórczych na źródła czystej energii, jak OZE i bezemisyjną energetykę jądrową. Elektrownie jądrowe to wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, głównie poprzez dywersyfikację bazy paliwowej i kierunków dostaw nośników energii oraz zastąpienie starzejącego się parku wysokoemisyjnych bloków węglowych

– powiedział wiceminister

Pierwsza elektrownia jądrowa na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce

– dodał.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}