W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewienia w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027

16.06.2023

Informujemy, że od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r. trwa nabór wniosków dotyczących inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych, finansowanych z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Logotyp Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Pomoc można otrzymać na:

  • zalesianie gruntów rolnych;
  • tworzenie zadrzewień śródpolnych;
  • zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych;
  • zakładanie systemów rolno-leśnych.

Zadrzewienia śródpolne zapewniają szereg korzyści środowiskowych, wśród których za najistotniejszą należy uznać zwiększenie retencji wodnej (tj. zdolność do gromadzenia i zatrzymywania zasobów wodnych). Zadrzewienia zmniejszają ilość zanieczyszczeń, które przedostają się do wód i powietrza. Ponadto, ograniczają prędkość wiatru, a poprzez system korzeniowy spowalniają procesy erozyjne. Zacieniając, zmniejszają parowanie wody z gleby, co zabezpiecza przed nadmierną temperaturą oraz wysuszeniem. Natomiast, w zimie zadrzewienia chronią drogi przed zaśnieżeniem. 

Zadrzewienia zapewniają też bazę pokarmową m.in. dla ptaków czy owadów zapylających. Kora drzew, gałęzie i dziuple, gęste krzaki i wysokie trawy zapewniają schronienie wielu gatunkom zwierząt, co w znaczący sposób przyczynia się do zwiększenia lokalnej różnorodności biologicznej, zwiększa stabilność i siłę ekosystemu. Zadrzewienia umożliwiają łączność pomiędzy naturalnymi siedliskami.

Natomiast, na gruntach nieprzydatnych do produkcji rolniczej korzyści dla właścicieli i środowiska naturalnego przynoszą zalesienia oraz inwestycje podnoszące potencjał już istniejących lasów. Trwale zrównoważona gospodarka leśna zapewnia możliwość produkcji przyjaznego środowisku surowca, jakim jest drewno, a jednocześnie pozwala realizować także inne, ważne funkcje lasów: ochronne i społeczne.

Działania wspierające inwestycje leśne lub zadrzewieniowe przyczyniają się do osiągania istotnych celów w zakresie odbudowy oraz poprawy stanu zachowania zasobów przyrodniczych, co stanowi wymóg legislacji krajowej i unijnej, jak też umów międzynarodowych, których Polska jest stroną.

Więcej informacji w zakresie możliwości otrzymania wsparcia na inwestycje leśno-zadrzewieniowe można znaleźć m. in. w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

{"register":{"columns":[]}}