W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie resortu klimatu dla Biebrzańskiego Parku Narodowego

22.04.2020

Ministerstwo Klimatu przeznaczy do 5 mln zł dofinansowania z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeciwdziałanie klęsce żywiołowej i likwidacji jej skutków po zakończeniu pożaru trwającego w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Do 5 mln na pomoc dla Biebrzańskiego Parku Narodowego

Jak podkreśla minister klimatu Michał Kurtyka sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym jest bardzo poważna.  

Jesteśmy w kontakcie z dyrekcją Parku. Płonie największy w kraju obszar chroniony i jeden ze światowych cudów natury. Niezbędne jest szybkie zarządzenie kryzysem i podjęcie wszelkich działań, by ugasić pożar, a następnie pomóc w odbudowie tych terenów – zaznaczył.

Zależy nam, by udzielona pomoc była jak najbardziej efektywna i stanowiła realne wsparcie w walce z żywiołem. Do końca tygodnia nastąpi uruchomienie finansowania z NFOŚiGW. Poniesione koszty będą refundowane w wysokości 100% od momentu wystąpienia klęski żywiołowej – dodał minister Kurtyka.

Dofinansowanie z NFOŚiGW

W ramach programu priorytetowego „Ochrona przyrody i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje dofinansowanie działań w III obszarach:

  1. Natychmiastowe wsparcie służb ratowniczych działających bezustannie na miejscu tj.

  • zapewnienie dofinansowania zakupu sprzętu ratowniczego w postaci 400 tłumic, 10 przenośnych motopomp pływających w zestawach z wężami pożarniczymi, tak aby można było dynamicznie i natychmiastowo reagować w miejscach przenoszenia się pożaru;
  • współfinansowanie nalotów samolotowych i zrzutów wody w miejscach trudno dostępnych lub tam gdzie ryzyko gaszenia jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi;
  • zapewnienie refundacji kosztów posiłków regeneracyjnych i wody pilnej dla kilkuset osób biorących w akcji ratowniczej. 
  1. Wzmocnienie w zakresie wyposażenia/sprzętu oraz monitoringu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest to konieczne w kontekście zagrożenia płynącego z możliwości żarzenia się przez jeszcze wiele miesięcy torfowiska, oraz ryzyka wystąpienia kolejnych pożarów. W ramach działania planuje się zakup wyposażenia tj.:

  • 3 samochodów terenowych z modułem gaśniczym 400 l wody;
  • 5 pojazdów Quad do poruszania się po bezdrożach z przyczepami;
  • przenośnych opryskiwaczy spalinowe wodne – 10 sztuk;
  • drobnego sprzętu przeciwpożarowego, pił spalinowych, tasaków, latarek itd. – 10 zestawów;
  • ubrań ochronnych – 20 kompletów;
  • oraz budowę studni głębinowych jako miejsc poboru wody.

W ramach działania planuje się także zakup 3 dronów do obserwacji miejsc pożarowych wraz ze szkoleniem i uprawnieniami, rozbudowę sieci łączności oraz budowę pięciu wież obserwacyjnych z kamerą.

  1. Odtworzenie naturalnych zasobów przyrodniczych i krajobrazowych zniszczonych w trakcie katastrofy naturalnej.

{"register":{"columns":[]}}