W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjątkowa popularność projektów partnerskich w naborach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu

21.09.2020

Wszystkie nabory prowadzone ramach Programu „Środowisko, Energia, Zmiany Klimatu” umożliwiają realizację projektów z partnerami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Takie partnerstwo to szansa na wymianę doświadczeń i zdobycie nowej wiedzy. Projekty partnerskie są również dodatkowo punktowane podczas oceny projektu w każdym naborze w Programie.

Współpraca_partnerska_w_projektach MF EOG i NMF

W chwili obecnej aż 37% wniosków złożonych w naborach stanowią projekty zaplanowane do realizacji w partnerstwie z instytucją z Państw-Darczyńców (Islandia, Norwegia, Liechtenstein). Szczególnie duże zainteresowanie współpracą wykazali wnioskodawcy ubiegający się o dofinansowanie przedsięwzięć z obszaru Klimat: w naborze dotyczącym realizacji inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach (57% projektów złożonych w partnerstwie) oraz konkursie dotyczącym poprawy efektywności energetycznej w budynkach szkolnych (44% projektów partnerskich).

Wysoka liczba projektów zaplanowanych we współpracy z instytucją z Państw-Darczyńców dotyczy także naborów środowiskowych  -  w ramach wdrażania planów zarządzania ekosystemami zainteresowanie takimi projektami znalazło się w 42% wniosków a w naborze dotyczącym zwiększenia ochrony ekosystemów przed inwazyjnymi gatunkami obcymi aż 25%. Wnioskodawcy Funduszu Małych Grantów są również zainteresowani współpracą z podmiotami zagranicznymi – 27% projektów zakłada udział organizacji partnerskiej w projektach.

Zgodnie z założeniami III edycji Funduszy norweskich partnerstwa stwarzają niepowtarzalną możliwość nawiązania współpracy z profesjonalnymi organizacjami pochodzącymi z państw Darczyńców. Daje to szansę na zdobycie lub poszerzenie międzynarodowego doświadczenia i kompetencji kulturowych, a także poszerzenia umiejętności w zakresie prezencji i komunikacji w międzynarodowym środowisku. Dla niektórych podmiotów współpraca w ramach projektu może być krokiem w kierunku szerszego międzynarodowego zaangażowania w europejskie projekty. Partnerstwo w ramach Funduszy to także dostęp do wiedzy i szansa na zdobycie doświadczenia w danej dziedzinie. Spotykając siostrzane podmioty zagraniczne, omawiając wspólne wyzwania i dzieląc się najlepszymi praktykami mają okazję poznać innowacyjne podejścia i nowe metodologie, mają także szansę zbudować międzynarodową sieć kontaktów.

Tak wysokie zainteresowanie projektami partnerskimi to dobra wiadomość dla Operatora Programu, jako że to właśnie projekty realizowane we współpracy z instytucją z Państw-Darczyńców są promowane w III edycji funduszy Norweskich.

Logo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}