W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Owady błonkoskrzydłe - osy, pszczoły, szerszenie

25.08.2023

jak odróżnić owady błonkoskrzydłe

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej informuje, iż zgodnie z  Zasadami_postępowania_podczas_interwencji_prowadzonych_w_związku_ze_zgłoszeniem_wystąpienia_zagrożeń_od_rojów_lub_gniazd wprowadzonymi przez Komendanta Głównego PSP, straż pożarna podejmuje interwencje związane z niebezpiecznymi owadami (osy, szerszenie, pszczoły) w obiektach, w których przebywają grupy dzieci oraz osoby o ograniczonej zdolności do poruszania się tj. żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach, obiektach kolonijnych, szpitalach, ośrodkach zdrowia, przychodniach lekarskich itp.

W pozostałych obiektach usunięcie gniazda lub roju owadów należy do zadań właściciela lub zarządcy, na którym w myśl art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 2023 r., poz. 682), spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu. Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administaracja obiektu jest w stanie skutecznie uniemożliwić zagnieżdżenie się w nim owadów.

Ewentualne działania strażaków mogą się ograniczyć do przeprowadzenia ewakuacji osób znajdujących się w zagrożonym terenie otwartym lub pomieszczeniach, wydzielenia i oznakowania strefy zagrożenia oraz poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o konieczności likwidacji roju lub gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną. Pragniemy zaznaczyć, że straż pożarna nie posiada w normatywie wyposażenia specjalistycznych środków chemicznych, w wielu przypadkach niezbędnych, do skutecznego usunięcia gniazd. 

Interwencje straży pożarnej podejmowane będą w razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów. Dyżurny operacyjny stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej przyjmując zgłoszenie będzie je wnikliwie analizować i może uznać interwencję zespołu ratowników straży pożarnej za bezzasadną - brak bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Wówczas zaproponuje zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm, zajmujących się likwidacją gniazd tych owadów. Na naszej stronie internetowej udostępniamy wykaz takich firm.

W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.

Jednocześnie przypominamy o zasadach bezpieczeństwa w rejonie występowania rojów i gniazd owadów:

  • nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenie, w którym znajdują się owady,
  • nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda,
  • nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwać wodą lub środkami owadobójczymi,
  • należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia: 

  1. przetrzyj miejsce użądlenia środkiem dezynfekującym
  2. niezwłocznie usuń żądło, w przypadku trudności zgłoś się do lekarza
  3. zastosuj zimny okład w miejscu użądlenia
  4. zdejmij biżuterię z okolic użądlenia
  5. po użądleniu nie pozostawaj nigdy bez opieki, a w przypadku pogorszenia stanu skonsultuj się z lekarzem

Materiały

Wykaz firm usuwających owady
Wykaz​_firm​_-​_usuwanie​_owadów.pdf 0.39MB
Zasady postępowania owady błonkoskrzydłe kg psp
Zasady-postepowania-owady-blonkoskrzydlekgpsp.pdf 0.37MB
{"register":{"columns":[]}}