W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego

16.03.2020

SGRT_DĄBROWA_GÓRNICZA_POPRZEDNI_WARIANT_AB

Na terenie województwa śląskiego funkcjonują trzy specjalistyczne grupy ratownictwa technicznego: „SGRT Dąbrowa Górnicza”, „SGRT Bielsko Biała” oraz „SGRT Szkoła Częstochowa”.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego została utworzona w 2013 r. na podstawie art. 13 ust. 6 pkt 3 Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 sierpnia 1991 r. z początkowo sił i środków wydzielonych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Dąbrowie Górniczej oraz Gliwicach i funkcjonowała pod nazwą SGRT „Dąbrowa Górnicza - Gliwice”.

W 2020 r. na podstawie Rozkazu Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej Nr 2/2020 z dnia 16 marca 2020 r., w sprawie utworzenia SGRT oraz Zasad organizacji ratownictwa technicznego w krajowym systemie ratowniczo dokonano reorganizacji tworząc aktualnie Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego „SGRT Dąbrowa Górnicza” deklarującą standard gotowości operacyjnej „B” na bazie sił i środków wydzielonych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Dąbrowie Górniczej.

  • samochód SLRR Ford Ranger – dowódca i/lub zastępca dowódcy działań SGRT,
  • samochód SCRt (RW-3) Scania – obsada 3 ratowników
  • samochód SCRt „ROTATOR” Renault – obsada 2 ratowników

*Zgodnie z Zasadami organizacji ratownictwa technicznego w KSRG: „Dowódca działań SGRT może wnioskować do KDR o powiększenie jej składu potrzebnego do wykonania zadań lub potrzebę zadysponowania kolejnej grupy”. W zależności od potrzeb i zaistniałego zdarzenia, do działań SGRT wykorzystywany będzie również samochód SCRt „MEGA-CITY” Scania.

Podstawowym celem powołania grup ratownictwa technicznego jest możliwość szybkiego dysponowania sił i środków do miejscowych zagrożeń, w których występuje konieczność użycia większej liczby specjalistycznego i ciężkiego sprzętu. Wyposażenie grupy w ciężkie  specjalne samochody techniczne zostało dobrane, w sposób zapewniający możliwość usuwania skutków miejscowych zagrożeń w bardzo szerokim zakresie.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego stosuje wyspecjalizowane techniki podczas działań ratowniczych, katastrof budowlanych, wypadków komunikacyjnych, awarii infrastruktury technicznej. 

Na wyposażeniu „SGRT Dąbrowa Górnicza” znajduje się Specjalny Ciężki Samochód Ratownictwa Technicznego, tzw. „Rotator” (jeden z ośmiu w kraju). Jest to najnowocześniejszy tego typu pojazd wykorzystywany w ratownictwie technicznym. Jego uniwersalne wyposażenie m.in. w żuraw o udźwigu ponad 50 ton, umożliwia likwidację skutków zdarzeń w bardzo trudnych warunkach lub z udziałem m.in. samochodów ciężarowych, autobusów czy pojazdów szynowych.

Zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz

Zdjęcia (4)

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
07.12.2020 16:33 mł.asp. Marcin Ciepliński
Wytwarzający/ Odpowiadający:
asp. Stefan Flasza
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego 6.0 10.03.2023 10:59 Mariusz Rozenberg
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego 5.0 01.03.2023 15:31 Mariusz Rozenberg
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego 4.0 24.02.2023 12:53 Mariusz Rozenberg
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego 3.0 24.02.2023 12:47 Mariusz Rozenberg
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego 2.0 26.02.2021 13:40 mł.asp. Marcin Ciepliński
SGRT 1.0 07.12.2020 16:33 mł.asp. Marcin Ciepliński

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}