W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sala edukacyjna "Mała Strażnica"

logo mała strażnica

(autor: Anna Karkowska)

 

WSTĘP DO „MAŁEJ STRAŻNICY” JEST BEZPŁATNY.

Zlokalizowana została przy Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach – Szopienicach, przy ul. Krakowskiej 130. Przygotowana została z myślą głównie o dzieciach w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym.

pomieszczenie sali

W sali przygotowano specjalnie na jej potrzeby szereg stanowisk, urządzeń oraz filmów edukacyjnych, które mają umożliwić najmłodszym zapoznanie się z pracą strażaka, sprzętem jakim posługuje się na co dzień, ale również uświadomić, pokazać, wyjaśnić jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia, pożaru, kolizji drogowej, jak udzielać pierwszej pomocy medycznej oraz innych trudnych sytuacjach z jakimi możemy spotkać się na co dzień.

samochodzik

Chcemy pokazać co, jak i dlaczego się pali i jak gasić pożar, jak należy postępować w przypadku zauważenia pożaru lub innego zagrożenia, jak alarmować straż pożarną oraz inne służby ratunkowe.

trójkąt spalania

W sali edukacyjnej będzie można poznać zasady działania różnych instalacji przeciwpożarowych
m.in. hydrantów, instalacji sygnalizacji pożaru, oświetlenia ewakuacyjnego czy gaśnic.

W dniu 01.01.2017 r. zostało oddane nowe pomieszczenie edukacyjne tzw. „Spalony pokój“ przedstawiające  skutki pożaru typowego pokoju mieszkalnego. W czasie prezentacji można usłyszeć trzaski palącego się drewna, syreny samochodów strażackich, a także zobaczyć wydobywający się dym imitujący prawdziwy pożar. Całą prezentację zapowiada lektor.

pokój spalony

JAK MOŻNA SIĘ UMÓWIĆ:

– opiekunowie grup dzieci ze szkół oraz przedszkoli zapraszamy po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu dnia oraz godziny wizyty bezpośrednio z Zastępcą Dowódcy Jednostki;

– osoby, które chcą odwiedzić salkę edukacyjną indywidualnie zapraszamy w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od godziny 10.00, również po telefonicznym zgłoszeniu i potwierdzeniu tego faktu z Zastępcą Dowódcy Jednostki

W CELU USTALENIA TERMINU WIZYTY GRUP ZORGANIZOWANYCH NA ROK SZKOLNY 2021/2022 PROSIMY TELEFONOWAĆ PO 15.08.2021 r. w godzinach od 9:00-13:00

nr telefonu: 32 605 31 50

 

Mapa Polski z salami edukacyjnymi "OGNIK"

 

 

 

 

Materiały

pokój spalony
film​_mała​_strażnica.mp4 20.30MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}