W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tragiczny pożar w budynku przy ul. Studziennej w Katowicach

02.04.2021

Pożar przy ulicy Studziennej w Katowicach, działania strażaków.

2 kwietnia około godziny 4:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze na poddaszu budynku wielorodzinnego przy ul. Studziennej w Katowicach. Przed przybyciem służb ratowniczych budynek opuściło 6 osób. W momencie dojazdu pierwszych zastępów, płomienie wydobywały się ponad poszycie dachu. W jednym z okien znajdowała się kobieta, której pożar odciął drogę ucieczki. Działania straży pożarnej w pierwszej fazie pożaru polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dotarciu do uwięzionej kobiety przy pomocy drabiny. W tym samym czasie prowadzono działania ratownicze i gaśnicze wewnątrz budynku.

W trakcie przeszukiwania pomieszczeń objętych pożarem, strażacy natrafili na nieprzytomnego mężczyznę. Po sprawdzeniu czynności życiowych rozpoczęto resuscytację krążeniowo-oddechową. Pomimo prowadzenia nieustanej reanimacji, w tym przez Zespół Ratownictwa Medycznego u osoby poszkodowanej nie udało się przywrócić funkcji życiowych. 
Dalsze czynności PSP polegały na rozebraniu uszkodzonej części konstrukcji dachu, dogaszeniu pogorzeliska oraz sprawdzeniu budynku przy użyciu kamery termowizyjnej oraz urządzeń pomiarowych.

Przebyły na miejsce Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie stwierdził podstaw do wstrzymania eksploatacji budynku.
W trakcie interwencji strażacy stwierdzili utrudniony dojazd do miejsca pożaru, ze względu na wąskie uliczki oraz zaparkowane samochody.
W gaszeniu pożaru wzięło udział łącznie 7 zastępów z KM PSP Katowice.

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Katowice. 
 

Zdjęcia (3)