W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste obchody Dnia Strażaka i otwarcie nowej strażnicy OSP Dąbrówka Mała

12.06.2021

Uroczyste obchody Dnia Strażaka i otwarcie nowej strażnicy OSP Dąbrówka Mała

12 czerwca 2021 roku odbyły się obchody Dnia Strażaka OSP w Katowicach połączone z obchodami 125 rocznicy powstania OSP Dąbrówka Mała oraz oddaniem po przebudowie nowej strażnicy przy ulicy Strzelców Bytomskich w Katowicach. W uroczystościach wzięli udział Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz Przewodniczący Rady Miasta Katowice Maciej Biskupski, Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach – druh Marek Durał, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach – st. bryg. Dariusz Jaromin oraz inne znakomitości ze społeczności strażackiej i lokalnej.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrówce Małej została założona w 1895 r. W roku 1995 r. została włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

 Na początku listopada 2020 r. po prawie 18-sto miesięcznej nieobecności w swojej siedzibie przy ul. Strzelców Bytomskich 33, jednostka wznowiła działalność po zakończonej przebudowie obiektu. Całkowity koszt przebudowy to kwota 5 930 000 zł. Aktualnie w budynku prowadzone są działania związane z wyposażeniem pomieszczeń z pozyskanych środków z Urzędu Miasta Katowice, w tym z Budżetu Obywatelskiego.

OSP w Dąbrówce Małej to wiodąca ochotnicza straż w mieście Katowice. W czasie przebudowy prowadziła działania ratownicze korzystając z gościnności Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr I, nie obniżając przy tym zdolności operacyjnych, o czym świadczy liczba podjętych interwencji w skali całego woj. Śląskiego, dająca 2-gie miejsce w województwie. Zastępy jednostki w 2020 r. podjęły działania łącznie 347 razy. Działania prowadzone były: 103 razy przy pożarach, 205 razy przy zagrożeniach miejscowych, a w 39 przypadkach były to alarmy fałszywe.

 

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Katowice, OSP Dąbrówka Mała.

Zdjęcia (10)