W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Strażaka 2021 Koszalin oraz uroczyste otwarcie JRG 1

22.05.2021

Uroczyste otwarcie nowej strażnicy JRG Nr 1 w Koszalinie połączone z Wojewódzkimi Obchodami Dnia Strażaka - Koszalin 2021

JRG 1 Koszalin

Uroczyste otwarcie nowej strażnicy JRG Nr 1 w Koszalinie połączone z Wojewódzkimi Obchodami Dnia Strażaka - Koszalin 2021

22 maja 2021 roku uroczystą mszą świętą w Katedrze p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie rozpoczęły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Koszalinie połączone z oficjalnym otwarciem nowej strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Koszalinie oraz przekazaniem samochodów pożarniczych dla Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie. Msza święta w intencji strażaków celebrowana była przez bp Edwarda Dajczaka - Ordynariusza Diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz ks. bryg. Ryszarda Szczygła – Kapelana Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej woj. zachodniopomorskiego.               

Meldunek Komendantowi Głównemu PSP nadbryg. Andrzejowi Bartkowiakowi złożył dowódca uroczystości st. kpt. Michał Smela otwierając część oficjalną uroczystości, która odbyła się na placu przed nową strażnicą JRG 1 przy Alei Monte Cassino 10 w Koszalinie.

W uroczystości udział wzięli m. in.:
• Poseł do Parlamentu Europejskiego  Pan Joachim Brudziński,

• Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji  Pan Paweł Szefernaker,

• Wojewoda Zachodniopomorski Pan Zbigniew Bogucki,

• Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak,

• Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Tomczyk,

• Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP PR woj. zachodniopomorskiego dh Marek Kowalski,

• Komendant Miejski PSP w Koszalinie st. bryg. Mirosław Pender,

• Kapelan Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnych woj. zachodniopomorskiego ks. bryg. Ryszard Szczygieł,

• Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP PR w Koszalinie dh Roman Budynek,

• Kierownik Delegatury ZUW Pan Paweł Michalak,

• Prezydent Miasta Koszalina Pan Piotr Jedliński,

• Starosta Koszaliński Pan Marian Hermanowicz,

• Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i  Gospodarki Wodnej w Szczecinie Pani Emilia Niemyt.

 

Na początku uroczystości wręczono wyróżniającym się strażakom oraz pracownikom cywilnym z województwa zachodniopomorskiego odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Z okazji Dnia Strażaka Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Krzyżem Zasługi oraz Medalem Za Długoletnią Służbę, w tym 7 funkcjonariuszy oraz 1 pracownika cywilnego z Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie. Ponadto Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” 41 osób, w tym 12 funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie.

W Komendzie Miejskiej PSP w Koszalinie awanse w stopniu służbowym otrzymało:

- w korpusie oficerskim – 5 funkcjonariuszy,

- w korpusie aspiranckim – 5 funkcjonariuszy,

- w korpusie podoficerskim – 23 funkcjonariuszy,

- w korpusie szeregowym – 2 funkcjonariuszy.

Ważnym punktem uroczystości była promocja na pierwszy stopień oficerski. W tym dniu Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak uroczyście nadał 20 funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej stopień młodszego kapitana. Awans na pierwszy stopień oficerski otrzymał również 1 funkcjonariusz z Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie.

Uroczystą chwilą dla strażaków z Koszalina było oficjalnie otwarcie nowo wybudowanej strażnicy przy Al. Monte Cassino 10 w Koszalinie. Komendant Miejski PSP w Koszalinie st. bryg. Mirosław Pender w swoim przemówieniu przedstawił etapy realizacji tej ważnej inwestycji, jaką była budowa nowej strażnicy, jak również podziękował osobom oraz firmom za czynną pomoc i wsparcie przy powyższym przedsięwzięciu.

Kluczowym punktem uroczystości było również przekazanie dwóch nowych pojazdów dla Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie. Na ręce funkcjonariuszy zostały przekazane kluczyki do średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz średniego samochodu specjalnego ze sprzętem ochrony dróg oddechowych.

W czasie obchodów wręczono 11 promes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Na zakończenie wręczono dyplomy Komendanta Głównego PSP trzem wyróżnionym strażakom z województwa zachodniopomorskiego.

Wszystkim awansowanym i wyróżnionym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Opracowała: Olimpia Kisielewska

Zdjęcia: asp. Dariusz Michalski

Zdjęcia (17)